Виплати фізичним особам у вигляді допомоги по вагітності та пологах здійснюються відповідно до норм Закону України від 18.01.2011 р. №2240-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі — Закон №2240), яким визначено правові підстави для отримання такої допомоги, встановлено умови надання, тривалість і розміри виплат.
Зазначені виплати здійснюються за рахунок бюджету Фонду соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності згідно зі ст. 38 Закону №2240 та є матеріальним забезпеченням фізичних осіб, яке компенсує втрати заробітної плати (доходу) таких фізичних осіб на період їх відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Законом Україн від 14.05.2013 р. №231-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» внесено зміни до законодавства з питань сплати єдиного внеску та пенсійного забезпечення, яким встановлено, що з 01.07.2013 р. суми допомоги по вагітності та пологах є базою нарахування єдиного внеску.
Нарахування єдиного внеску на такі виплати здійснюються роботодавцями, тобто підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства. Єдиний внесок на такі виплати нараховується у розмірі 33,2%.
У податковому обліку згідно з п. 143.1 ст. 143 Податкового кодексу суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нараховані у розмірах і порядку, встановлених законом, відносяться до складу податкових витрат.
Таким чином, оскільки суми виплат у зв’язку з вагітністю та пологами здійснюються за рахунок бюджету Фонду соціального страхування та не є витратами роботодавця, то враховувати їх у складі витрат він не має підстав. А суми єдиного внеску, нараховані роботодавцем на суми такої допомоги, враховуються у складі податкових витрат.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити