• Посилання скопійовано

Звіт з ЄСВ на виплату відпускних працівнику, переведеного з іншого підприємства

На підприємство по переводу з іншого підприємства влаштувалася працівниця. З попереднього місця роботи були перераховані кошти за невикористану відпустку. Відповідно податки з цих були сплачені попереднім роботодавцем при звільненні. Зараз вона вийшла у відпустку. Як правильно заповнити звіт ЄСВ з цієї працівниці?

Згідно зі ст. 24 Закону про відпустки, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам.

У випадку переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за невикористані ним дні відпусток за його бажанням може бути перерахована на рахунок підприємства, куди перейшов працівник.

Незалежно від того, чи виплачується грошова компенсація за невикористану відпустку самому працівникові, чи вона перераховується наступному роботодавцю, оподатковується вона одинаково.

Суми грошових компенсацій за невикористану відпустку належать до додаткової заробітної плати фонду оплати праці (ст. 2 Закону про оплату праці та пп. 2.2.12 Інструкції №5).

Таким чином, з такої компенсації сплачуються ЄСВ, ПДФО та ВЗ, і робить це роботодавець за попереднім місцем роботи (місцем звільнення працівника).  Він же відносить суму такої компенсації до витрат (або нараховує її та суму ЄСВ за рахунок резерву відпускних).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітні плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці. 

Крім того, ч. 5 ст. 7 Закону про ЄСВ передбачено, що ЄСВ нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачено такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Отже, у разі переведення працівника на інше підприємство нарахування та сплату ЄСВ здійснює роботодавець, з якого працівник звільняється за переведенням. Відповідно, він і відображає ці суми у звіті з ЄСВ. А оскільки, новий роботодавець проводить лише виплату працівнику суми грошової компенсації без нарахування (утримання) ЄСВ, тому і не відображає суму виплаченої працівнику компенсації у звіті з ЄСВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»