Головна Усі консультації Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Подання додатку 5 підприємцем пенсійного віку за 2019 рік

Підприємець подав звіт ЄСВ за себе призначення пенсії за половину року. Чи потрібно йому подати Додаток 5 за 2019 рік?

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. 

Згідно з п. 5 розд. ІІІ Інструкції № 449, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Пунктом 3 розд. III Порядку № 435, передбачено, що у разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, які отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, формують та подають до контролюючих органів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. 

Також податківці зазначали, що особливості подання Звіту з ЄСВ (додаток 5) передбачено Порядком №435.

Відповідно до п. 2 розд. І Порядку №435, документ для призначення пенсії – це звіт страхувальника, в тому числі з позначкою «призначення пенсії», який подається за період до дати формування заяви на призначення пенсії.

Згідно з п. 10 розд. ІV Порядку №435, ФОП, в тому числі ФОП – платники ЄП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з додатком 5 до Порядку №435.

Протягом року в разі призначення пенсії подається Звіт з позначкою «призначення пенсії» за період до дати формування заяви на призначення пенсії, при цьому тип форми «початкова» не зазначається.

Одночасно слід зазначити, що подання Звіту з позначкою «призначення пенсії» не звільняє фізичних осіб – підприємців від обов’язку подання до органів доходів і зборів Звіту із зазначенням типу форми «початкова» або «ліквідаційна».  

Отже, незважаючи на те, що ФОПом-пенсіонером уже було подано Додаток 5 при призначенні пенсії протягом 2019 року, слід подати також Додаток 5 за типом форми «початкова» за 2019 рік в цілому. 

Увага! Заповнюємо у  додатку 5 зобов’язання по сплаті ЄСВ лише до того місяця, доки ФОП не був пенсіонером. А уже за місяці, коли ФОП став пенсіонером зобов’язання по нарахуванню й сплаті ЄСВ не заповнюються, оскільки ФОПи-пенсіонери звільняються від сплати ЄСВ за себе.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Єдиний соціальний внесок , Звітність , Пенсія

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі