• Посилання скопійовано

ФОП у І та ІІ кварталах не веде діяльність: чи звільняється він від сплати ЄСВ та ЄП?

Чи звільняється ФОП ІІ групи від сплати ЄСВ та єдиного податку, якщо у І та ІІ кварталах він не веде підприємницьку діяльність?

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, фізичних осіб — підприємців, визначено платниками єдиного внеску. Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону про ЄСВ, ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. 

 

ЄСВ

Якщо фізособи — підприємці не отримують дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року від своєї діяльності, вони зобов’язані визначити базу нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Отже, законодавством не передбачено звільнення фізособи — підприємця, яка тимчасово не здійснювала підприємницьку діяльність та не  одержувала прибутку за цей час від сплати ЄСВ за себе, тому такий підприємець зобов’язаний сплачувати цей внесок на загальних підставах.

Наразі Законом №533-ІХ, яким внесено зміни до Закону про ЄСВ,  тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ усі ФОПи, особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства за періоди з 1 до 31 березня та з 1 квітня до 30 квітня 2020 року за себе.

Але такі особи можуть самостійно прийняти рішення про сплату ЄСВ за періоди з 1 до 31 березня та з 1 квітня до 30 квітня 2020 року у розмірах та порядку, визначених законодавством. У такому разі інформація про сплачені суми зазначатиметься у Звіті з ЄСВ.

Також тимчасово штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 01 по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року. Протягом періодів з 01 по 31 березня та з 01 по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

 

Єдиний податок

Крім того, ФОП на ЄП ІІ групи повинен сплачувати єдиний податок за фіксованою ставкою, незалежно від того, отримали вони дохід, чи ні і в якій сумі (пп. 293.2 ПКУ).

Платники єдиного податку ІІ груп сплачують ЄП шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники ЄП можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Нагадаємо, що ФОП на ЄП II групи без працівників і нині мають можливість зекономити на податку. Адже вони звільняються від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки. Також звільнення від сплати ЄП поширюється й на період тимчасової непрацездатності, якщо вона триває 30 та більше днів. Така заява оформляється та подається податківцям.

Якщо платник єдиного податку хворів 30 і більше календарних днів та при цьому хвороба розпочалась до 20 числа місяця та закінчилась у наступному місяці, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарний місяць, в якому почав хворіти, а за наступний календарний місяць, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, сплачує ЄП відповідно до норм ПКУ.

Якщо сплатили ЄП авансом наперед, суму податку за період, коли ФОП перебував на лікарняному зарахують в рахунок майбутніх платежів з ЄП, для цього треба подати відповідну заяву в ДПС (пп. 295.6 ПКУ). Якщо податківці виявлять, що під час лікарняного ФОП вів діяльність, є документально підтверджені факти виконання робіт/надання послуг, на рахунок надходили оплати, книгу обліку заповнювали, ФОП втратить право на звільнення від сплати ЄП.

А ось з ЄСВ такої економії не вийде — Закон про ЄСВ не передбачає для підприємця звільнення від сплати ЄСВ на період відпустки. Тому його доведеться платити.

Підсумовуючи викладе, зазначимо, що ФОП ІІ групи повинен сплачувати ЄСВ та ЄП незалежно від ведення господарської діяльності. Єдине, у зв’язку з прийняттям Закону № 533, ФОП має змогу не сплачувати ЄСВ за себе в період з  01 березня по 30 квітня 2020 року, тобто за два місяці. При цьому суму ЄП сплачує на загальних підставах.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20249
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241721
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202438
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024314
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437