Відповідно до п. 2 Порядку №1266 сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.
Тобто оплачуються саме календарні дні тимчасової непрацездатності.
Іноді трапляються різні випадки захворювання, що можуть бути обумовлені причинами, за яких лікарняні не оплачуються. Згадаємо їх.
Статтею 23 Закону №1105 встановлено підстави для відмови в наданні допомоги з тимчасової непрацездатності. Відповідно до ч. 1 цієї статті допомога з тимчасової непрацездатності не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.
Також застраховані особи, які в період отримання допомоги з тимчасової непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням комісією із соціального страхування (уповноваженою особою), яка призначає допомогу з тимчасової непрацездатності. З цього приводу ФСС надавав роз’яснення >>>.
Тож, якщо ніяких порушень протягом тимчасової непрацездатності не відбувалося, всі календарні дні хвороби працівника підлягають оплаті.
Про порядок розрахунку лікарняних у різних випадках розглянуто у матеріалах:
- Страховий стаж менше 6 місяців: приклади обчислення лікарняних
- Лікарняні - 2015: розрахунок допомоги
- Розрахунок середньої зарплати для оплати лікарняних - у роз'ясненні ФСС з ТВП
Оподаткування нарахованих лікарняних.
ЄСВ. Відповідно до ст. 7 Закону про ЄСВ, яка визначає базу нарахування єдиного внеску, єдиний внесок нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
Нарахування та сплата ЄСВ за платників, зазначених в абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу.
Деталі нарахування ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску розглянуто у статті: Аналітика від Дт-Кт: нараховуємо ЄСВ на рівні мінімального внеску.
Починаючи, з 01.01.2016 року нараховувати ЄСВ потрібно за ставкою 22%, а для інвалідів — за ставкою 8,41% або 5,3% чи 5,5%.
ПДФО та військовий збір. Оподатковувати лікарняні потрібно за зарплатними правилами. Як відомо, для оподаткування ПДФО зарплати слід визначити базу оподаткування відповідно до п. 164.6 ПКУ. У 2016 році базою оподаткування є нарахована зарплата, зменшена на суму ПСП у разі її застосування. Утримання ПДФО проводиться за ставкою 18%.
Військовий збір утримується з нарахованої зарплати в будь-якому разі, оскільки відповідно до п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст.163 ПКУ. Нормами п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не затверджено спеціальних правил визначення бази для оподаткування військовим збором. Отже, розраховується військовий збір виходячи з суми нарахованих лікарняних, без будь-якого збільшення або зменшення, за ставкою 1,5%.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити