Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу. Стаття 24 (оновлена норма діє з 01.01.2015 року) Закону України від 23.09.99 р. №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає допомогу по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
1) 50 % середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
2) 60 % середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п'яти років;
3) 70 % середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років;
4) 100 % середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років;
5) 100 % середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України "Про жертви нацистських переслідувань"; донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України "Про донорство крові та її компонентів".
Страховий стаж, це період (строк), протягом якого особа підлягає соціальному страхуванню відповідно до видів соціального страхування. Отже, страховий стаж - період, за який сплачено страхові внески. Страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.
Зарахування періоду перебування жінки у відпустці по догляду за дитиною до трьох років до 01.01.2015 року не було передбачено Законом України від 18.01.2001р. №2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", на сьогодні закон втратив чинність. Відповідно, період перебування застрахованої особи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.05.2012 року по 31.05.2013 року до страхового стажу не враховувався, адже в цей період єдиний соціальний внесок не сплачувався. Отже, з 01.01.2011 року по 31.12.2014 року відпустка по догляду за дитиною не включається в страховий стаж.
А з 01.01.2015 року обчислення страхового стажу здійснюється за нормами ст. 21 Закону №1105-XIV, де в абз. 2 ч. 1 ст. 21 сказано:
“Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску”.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити