Підпунктом «в» пп. 164.2.16 ПКУ, яким визначено перелік оподаткованих ПДФО доходів фізичних осіб звільнено, зокрема, від оподаткування ПДФО сплачені внески роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами добровільного медичного страхування в межах 30% нарахованої заробітної плати такому працівнику.
Отже, внески за договорами добровільного медичного страхування, сплачені роботодавцем, не оподатковуються ПДФО (відповідно і ВЗ) в межах пільгової граничної суми – 30% нарахованої зарплати працівника.
При розрахунку 30% граничної межі використовують заробітну плату, нараховану роботодавцем працівникові за місяць, у якому було фактично сплачено страховий платіж.
Виплату щомісячної матеріальної допомоги підприємство здійснює добровільно, оскільки Закон №2352 з 19 липня звільнив роботодавців від обов’язку збереження середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу та залишив за цими працівниками збереження місця роботи (посади).
Оскільки підприємство, керуючись ст. 9-1 КЗпП, в межах своїх повноважень і за власні кошти може встановлювати додаткові відповідно до законодавства трудові і соціально-побутові пільги для працівників. Рішення про збереження мобілізованому даних виплат роботодавець має зафіксувати в наказі.
Така виплата є частиною зарплати, відповідно є базою нарахування ЄСВ, тому що має систематичний характер, а отже, належить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат (пп. 2.3.3 Інструкції №5).
Отже, незалежно від того, чи нараховується вона у певному відсотку від якоїсь суми, чи у фіксованій сумі, з цієї суми утримується ПДФО (18%) та ВЗ (1,5%) та нараховується ЄСВ (22% або 8,41%).
Законодавство не містить винятків чи заперечень щодо здійснення підприємством добровільного медичного страхування мобілізованого працівника. А враховуючи, що роботодавець виплачує мобілізованому працівнику щомісячну матеріальну допомогу, яка належить до зарплати та сплачується ЄСВ (нарахований на цю виплату), то вважаємо, що роботодавець може включити мобілізованого працівника в добровільне медичне страхування разом з іншими працівниками, оскільки трудові відносини тривають (працівник лише увільнений від виконання своїх службових обов’язків). Тож нарахованої суми матеріальної допомоги буде достатньо для розрахунку 30% граничної межі для ДМС.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити