• Посилання скопійовано

Звільнення під час призупинення дії трудового договору

На початку війни працівник виїхав за кордон. З ним був призупинений договір на час воєнного стану. Але пройшло більше двох років і працівник повертатись не збирається. Як звільнити робітника, які документи та звіти оформити? Як виплатити кошти за невикористану відпустку? Цього працівника забули в І кварталі 2024 р. включити до Єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Чи треба уточнювати? Яка відповідальність?

Відповідно до ст. 13 Закону №2136 призупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Дія трудового договору може призупинятися у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість виконання ним роботи.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.

 

Як звільнити робітника? Які документи та звіти оформити?

Законодавство не забороняє припиняти трудові відносини з працівником під час призупинення дії трудового договору. Тому працівник може звільнитися за власним бажанням або ж роботодавець має право звільнити його за іншими підставами, передбаченими Кодексом законів про працю України, зокрема за угодою сторін. 

Тож роботодавець може припинити трудові відносини з працівником, з яким призупинений ТД, за заявою працівника за власним бажанням (ст. 38 КЗпП), або за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП).

Позаяк працівник перебуває за кордоном, заяву на звільнення він може надіслати роботодавцю в месенджер або на електронну пошту й одночасно надіслати паперову заяву поштою. На підставі цієї заяви (паперової) роботодавець видає наказ про звільнення та проводить остаточний розрахунок. Оскільки у день звільнення працівника йому мають бути виплачені всі належні суми (ст. 116 КЗпП).

Про те, яку думку з цього питання мають державні органи, ми писали тут.

Не провести нарахування та виплату компенсації працівнику при звільненні роботодавець не може, бо це потягне за собою порушення ст. 116 КЗпП і як наслідок штрафні санкції та виплату працівнику його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців, за ст. 117 КЗпП.

У місяці проведення розрахунку відповідного кварталу сума нарахованої компенсації та нарахований ЄСВ відображаються у додатку 1 Єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а утриманий ПДФО та ВЗ разом із сумою компенсації у додатку 4ДФ за ознакою «101» та датою звільнення, як звичайна зарплата. Крім того, звільненого працівника потрібно відобразити у додатку 5 з датою припинення трудових відносин, наказу та підстави звільнення.

 

Як виплатити кошти за невикористану відпустку? 

Кошти перераховуються на зарплатну картку, якщо не закінчився строк її дії, або на реквізити іншої картки, що будуть вказані у заяві на звільнення, відкритої в українському банку. 

Також зазначимо: відповідно до ст. 47 КЗпП, роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу про звільнення, провести з ним розрахунок (ст. 116 КЗпП), а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника. Звертаємо увагу: якщо працівник був прийнятий на роботу до 10.06.2021 р., то трудова книжка зберігається у роботодавця. Тому роботодавець має видати працівникові ще й належним чином оформлену трудову книжку.

З огляду на те, що працівник перебуває за кордоном й отримати копію наказу та трудову книжку не зможе, складають акт довільної форми про неможливість видачі трудової книжки та копії наказу через відсутність працівника в Україні. Отримати трудову книжку працівник зможе після повернення додому, особисто звернувшись до роботодавця, чи на надану поштову адресу, зазначену у листі, бо згідно з абз. 4 п. 37 Правил №270 у міжнародних поштових відправленнях забороняється пересилати, зокрема, трудові книжки.

 

Працівника, який звільняється, забули в І кварталі 2024 р. включити в Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Чи треба уточнювати? Яка відповідальність?

Так, потрібно подати додаток 1 єдиної звітності за І квартал з типом «Уточнюючий» на працівника, інформація про якого неподана вчасно. Це потрібно для фіксування календарних днів перебування у трудових відносинах до моменту звільнення.

Тож, оскільки інформація уточнюватиметься після граничного строку подання, то у графі 09 вказується КТН «2», у графі 10 — місяць і рік, за який виправляємо помилку, графу 25 заповнювати не потрібно, інші графи заповнюємо в загальному порядку. 

Додаток 4ДФ не формується, оскільки відсутній нарахований дохід.

Штраф за подання Єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ з недостовірними відомостями або з помилками за умови, що це призвело до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань та/або зміни платника податку, визначений пп. 119.1 ПКУ та становить 1020 грн, а за повторне порушення протягом року — 2040 грн.

Оскільки в даній ситуації помилка, що виправляється, не призводить до зменшення/ збільшення податкових зобов’язань, то вказаного штрафу не буде.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    Сьогодні 13:0115
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    Сьогодні 10:1020
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024293
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202424
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427