Який посадовий оклад брати для розрахунку компенсації за невикористані відпустки?
Той оклад, що діє на момент звільнення. Тобто оклад зазначений в штатному розписі на 01.01.2024 р.
Як розрахувати середню зарплату для оплати компенсації?
Згідно з абз. 2 Порядку №100 обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 р., проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році.
Отже, розрахунковим періодом для обчислення компенсації працівнику, який звільняється у січні 2024 року, буде січень 2023 – грудень 2023 рр.
Крім того, до розрахунку середньої зарплати входить час, коли працівникові надавалася відпустка без збереження заробітної плати (ст. 12 Закону №2136 та ст. 26 Закону про відпустки), який підлягає виключенню з розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку №100).
Тож виходить, що в даному випадку у працівника немає жодного повного відпрацьованого місяця (з 1-го по 1 число), тобто відсутній розрахунковий період.
А якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середня заробітна плата обчислюється відповідно до абзаців 3 - 5 п. 4 Порядку №100 (абз. 8 п. 2 Порядку №100), відповідно до яких, у разі відсутності в розрахунковому періоді заробітної плати, середня зарплата розраховується з установленого в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу. У випадку, якщо оклад є меншим за МЗП, то розрахунок слід проводити з МЗП.
Для розрахунку сумарного заробітку потрібно посадовий оклад (мінімальну заробітну плату) помножити на кількість місяців розрахункового періоду, в цьому випадку на 12 місяців, бо розрахунковий період січень 2023 – грудень 2023 рр.
Далі для визначення суми середньої зарплати слід отриманий сумарний заробіток слід поділити на кількість календарних днів у розрахунковому періоді (за 12 місяців – це 365 к.дні). При розрахунку суми компенсації отриманий розмір середньої множиться на кількість днів невикористаної відпустки.
Також нагадаємо, що згідно з Законом №2136 і до закінчення воєнного стану роботодавцю надано право (а не обов’язок) працювати у святкові та неробочі дні. Про це ми писали тут.
Тому, якщо роботодавець перейшов на виконання норм цього Закону, то святкові і неробочі дні, починаючи з 24 березня 2022 р., з розрахункового періоду не виключаються. Якщо роботодавець дотримуватися старих правил по КЗпП, тоді із розрахунку відпускних потрібно виключити ще й святкові дні.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити