Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Резерв відпусток новоствореного ОСББ

ОСББ було створено 01.04.2020 року. У вересні 2020 року було прийнято на роботу 7 працівників. Як і коли створити резерв відпусток? Як його розрахувати? Які сформувати проведення?

Необхідність створення в бухгалтерському обліку забезпечення на оплату відпусток (в просторіччі його називають резервом відпусток) передбачена п. 13 П(С)БО 11 і п. 7 П(С)БО 26.

Поряд з цим п. 7 розд. І НП(С)БО 25 встановлена можливість не створювати забезпечення в тому числі непідприємницькими товариствами.

Відповідно до ч. 1 ст. 85 ЦКУ, непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Відповідно до ст. 4 Закону про ОСББ, таке ОСББ є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Тобто, ОСББ – це різновид непідприємницьких товариств, які можуть не створювати забезпечення на оплату відпусток. Але про нестворення забезпечення потрібно вказати в обліковій політиці ОСББ (у відповідному наказі, яким затверджується така політика).

Наказ про облікову політику доречно створити до дати здійснення першої господарської операції.

Якщо таки ОСББ вирішило створювати забезпечення на оплату відпусток, про особливості його нарахування, бухгалтерського обліку можна почитати, приміром, тут, тут.

 

Коли створювати резерв (забезпечення)?

Сума резерву створюється кожного місяця, за який нараховується зарплата працівникам. Якщо перші працівники прийняті у вересні, то саме з вересня і створюється резерв. Тобто, вже за вересень потрібно створити резерв і відобразити його в обліку. Надалі резерв створюється за жовтень, за листопад тощо.

 

Як розрахувати резерв за місяць?

Формула розрахунку:

Резерв відпусткових = ЗПміс х ПланВитрВідп(річн.) : ФОП(річн.) х 1,22

В цій формулі:

  • ЗПміс – фактично нарахована зарплата за звітний місяць;
  • ПланВитрВідп(річн.) – планова сума відпусткових, яка припадає на звітний рік. Причому навіть якщо надання відпусток у звітному році не передбачено, на місяці звітного року припадає сума відпустових пропорційно відпрацьованим місяцям;
  • ФОП(річн.) – плановий фонд оплати праці за звітний рік;
  • 1,22 – коефіцієнт для врахування в сумі резерву ЄСВ на зарплату. Для працівників-інвалідів цей показник становитиме 1,0841 виходячи зі ставки ЄСВ 8,41%.

 

Якими бухгалтерськими проведеннями відображати нарахування і використання резерву?

Нарахування резерву (забезпечення) за місяць: Дт 92 Кт 471.

Використання резерву при нарахуванні відпусткових: Дт 471 Кт 661, 651. Але якщо резерву не вистачить, відпусткові нараховують відразу на витрати: Дт 92 Кт 661, 651.

Якщо ОСББ зарплату працівників нараховує не на рахунок 92, а на інший рахунок, наприклад, 949, то і резерв створюється у кореспонденції з цим субрахунком: Дт 949 Кт 471.

Тобто, резерв нараховують на той рахунок витрат, на якому відображається нарахування зарплати. Якщо зарплата різних груп працівників відображається на різних рахунках витрат, то і резерв стосовно таких груп працівників також відображається на різних рахунках витрат.

В кінці року проводять інвентаризацію резерву. Про особливості інвентаризації можна почитати тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відпустки , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Вам потрібен новий ПКУ?

Тисніть на кнопку >>

Закрити +