Беручи до уваги мету випробування та передбачаючи своєрідну «пільгу» для молоді, що лише розпочинає трудову діяльність, законодавець установив категоричну заборону встановлення випробувального терміну при прийнятті на роботу
неповнолітніх.
Пам'ятаємо, що за ст. 188 КЗпП приймати на роботу можна працівників віком від 16 років (а в окремих випадках за згодою одного з батьків — з 14 років). Приймаючи ж такого працівника віком до 18 років на роботу, ми не можемо встановити для нього умову про випробування взагалі.
Друга категорія молоді, для якої заборонено випробування, — це молоді робітники після закінчення професійних навчально-виховних закладів та молоді спеціалісти після закінчення вищих навчальних закладів. Тут не все зрозуміло, адже на сьогодні спеціальний закон, що регулює ці питання, — це Закон України від 05.07.2012 р. №5067-VI «Про зайнятість населення», який не дає визначень термінів «молоді робітники», «молоді спеціалісти». Натомість цим законом визначено терміни «молодий працівник» та «молодь» (статті 1, 14 зазначеного закону). Крім того, у ст. 197 КЗпП вживаються терміни «працездатна молодь», а в п. 1 Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням, затвердженого постановою КМУ від 22.08.96 р. №992, міститься поняття «молодий фахівець».
Тому на практиці досить важко визначити, що КЗпП має на увазі, забороняючи встановлювати випробування для зазначених категорій (молоді працівники та молоді спеціалісти після закінчення відповідного закладу).
Синтезуючи характеристики молоді, про які йдеться у статтях 1, 14 цього закону, зазначимо, що, на нашу думку, випробування не слід встановлювати особам, які одночасно відповідають таким вимогам:
— є віком до 35 років;
— приймаються на роботу після закінчення вищого чи професійно-технічного навчального закладу за направленням чи без направлення;
— приймаються на роботу вперше або для продовження трудової діяльності за кваліфікацією, яку набули під час навчання, в тому числі незалежно від місця першого працевлаштування (протягом 6 місяців після закінчення відповідного навчального закладу).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити