Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Коли можливо виплатити працівнику грошову компенсацію замість відпустки?

Співробітник не використовував свою відпустку протягом трьох років (72 календарних дня). Чи може підприємство надати йому відпустку тривалістю 24 календарних дні, а решту (48 календарних днів) компенсувати?

Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш, як 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладання трудового договору (ст. 2, ст. 6 Закону про оплату праці, ст. 74 КЗпП). Однак така відпустка для деяких категорій працівників може бути й більшою, якщо це прямо передбачено законом. 

У ст. 83 КЗпП та в ст. 24 Закону про відпустки йдеться про те, що грошова компенсація за всі невикористані працівником щорічні відпустки, а також додаткову відпустку «на дітей» виплачується у таких виключних випадках:

1) у разі звільнення працівника;

2) у разі, якщо працівник використав щорічну та додаткову відпустки не менш, як 24 календарних дні.

Отже, згідно з ч. 4 ст. 24 Закону про відпустки за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути меншою, ніж 24 календарних дні.

Тобто за бажанням працівника після використання ним за робочий рік, за який надається відпустка, не менше ніж 24 календарних дні щорічних відпусток (основної та додаткових), за решту днів невикористаних щорічних відпусток за цей ж робочий рік може бути виплачено грошову компенсацію.

Проте за умовами запитання неможливо виплатити компенсацію за 48 днів,  навіть, якщо працівник і відгуляє поспіль 24 дні відпустки. Оскільки ці відпустки накопичені за три різні робочі роки.

Зверніть також увагу, що забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці. За таке порушення законодавства про відпустки адміністративна відповідальність посадових осіб передбачена ч. 1 (від 510 до 1700 грн) та 2 (від 1700 до 5100 грн) ст. 41 КУпАПАбзацом 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП передбачено фінансову відповідальність у  розмірі 1 мінімальної зарплати.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відпустки , Заробітна плата , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі