• Посилання скопійовано

В довіреності мають бути чітко вказані дії, які має право здійснити представник

Чи може підзвітна особа отримувати готівку в іноземній валюті на відрядження не особисто, а через довірену особу (по довіреності)?

Довіреність - це письмовий документ, що видається однією особою іншій для представництва її інтересів перед третіми особами. Відносини представництва регулюються, насамперед, гл. 17 розділу IV Цивільного Кодексу України.

Представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє. Отже, в довіреності має бути чітко вказано, які саме дії отримує право в інтересах особи – довірителя здійснити від свого імені представник. 

Представник не має права здійснювати дії:


 

• які за своїм змістом можуть бути здійснені лише особисто (наприклад, вступ у шлюб, складання заповіту, прийняття спадщини, отримати особисті немайнові права інтелектуальної власності (авторство), здійснювати управління майном, ставати засновником у господарському товаристві і т. д.);

• від імені особи, яку він представляє щодо себе особисто та інших осіб, яких він представляє.

В інших випадках, дії від імені іншої особи можуть здійснюватися за довіреністю. 

Таким чином, можливість отримання таких коштів під звіт за довіреністю напряму залежить від того, чи є отримання готівки в іноземній валюті на відрядження дією, яку підзвітна особа має отримати лише особисто? Справа в тому, що за Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон (затверджена наказом Мінфіну України від 13.03.1998 р. №59), службовим відрядженням  вважається  поїздка працівника за розпорядженням керівника. Тай в Правилах використання готівкової іноземної валюти на території України (затверджені постановою НБУ від 30.05.2007 р. №200) зазначається, що резиденти - юридичні особи  і  фізичні  особи-підприємці та  іноземні   представництва мають право використовувати з поточних рахунків готівкову іноземну валюту  для  забезпечення  витрат  на  відрядження  працівників за кордон. 

Отже, відрядження – це частина трудових відносин, службова поїздка працівника – це частина його трудових обов’язків, яку він виконує за наказом (спрямуванням) керівника. Те саме стосується і отримання коштів на таку службову поїздку – це частина відносин між працівником і роботодавцем, яка регулюється трудовим, а не цивільно правовим законодавством (зокрема, ст. 121 Кодексу законів про працю).  А за ст. 30 Кодексу законів про працю, працівник повинен виконувати доручену йому роботу особисто і не має права передоручати її виконання іншій особі, за винятком випадків, передбачених законодавством (чого в питанні отримання коштів під звіт, яке регулюється Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637, немає). 

Таким чином, якщо наказом про відрядження передбачено видати працівнику аванс в іноземній валюті для відрядження, на нашу думку, отримання такого авансу є трудовим обов’язком працівника, який він не може передоручити іншій особі. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • Чи закриваються валютні розрахунки на дату повернення авансу на розподільчий рахунок?
    09.01.2024 р. ТОВ зробило100% передплату нерезиденту за імпортним контрактом в євро. Контракт не виконано і нерезидент повернув аванс 05.07.2024 р. (179-й день). Валюту зараховано на розподільчий рахунок ТОВ в євро. 08.07.2024 р. валюту з розподільчого рахунку продано та зараховано гривні на поточний рахунок теж 08.07.2024 р. Чи є зарахування поверненого авансу на розподільчий рахунок у валюті 05.07.2024 р. моментом закриття розрахунків з нерезидентом? Чи є порушення строку валютних розрахунків - 180 днів?
    18.10.2024941
  • Чи можливо повернути нерезиденту позику в гривні?
    ТОВ отримало позику від нерезидента у доларах. Чи можна змінити валюту позики на гривню? На яку дату буде фіксуватися курс? Як врахувати курсові різниці? Чи можна буде в подальшому знову змінити валюту, яка сума буде до повернення? Чи є якісь податкові ризики для ТОВ?
    10.07.202432
  • Як рахувати валютний курс при видачі авансу на закордонне відрядження у гривнях?
    Комунальне підприємство, яке керується Інструкцією №59, відправило працівника в закордонне відрядження до Німеччини. Аванс видано в гривнях. Працівник доїхав до Польщі, а там сів на потяг до Німеччини. Під час відрядження були витрати в євро з власної гривневої картки, є виписка банку і квитанція про сплату. На яку дату розраховувати валютний курс?
    21.05.20241 0012
  • На яку дату починати дисконтувати довгострокову позику?
    Юрособа має заборгованість за позикою від нерезидента, строк якої закінчився 31.12.2022 р. Укладена 31.12.2022 р. додаткова угода на продовження строку на 5 років, з погашенням платежів рівними частинами та відсотків поквартально, яка зареєтрована в НБУ 25.08.2023 р. На яку дату визнавати заборгованість довгостроковою та брати ставку для дисконтування — на 01.01.2023 р. чи на 25.08.2023 р.?
    06.12.2023290
  • Переведення боргу за валютним кредитом
    Підприємство "А" за кредитним договором з банком отримало кредит в іноземній валюті. Зараз укладається тристоронній договір про переведення боргу на підприємство "Б". Чи будуть фінвитрати та курсові різниці, що виникатимуть у "В", його витратами? Чи необхідно "А" та "Б" доводити ділову мету укладення договору переведення боргу?
    28.11.2023152