Питання: Як відомо, згідно з п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями проводиться на дату балансу або на дату господарської операції в межах її обсягу. Залишок коштів на рах. 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті" являється монетарною статтею, і відповідно залишок коштів на 31.01.2014 р. переоцінювати не потрібно. Виникає питання невідповідності залишків в обліку з залишками відображеними в банківській виписці в гривневому еквіваленті, оскільки в виписці валюта перераховується по курсу щодня?
Відповідь: Така невідповідність виникає тому, що банки, на відміну від решта юросіб, зобов’язані складати баланс за формою №1Д-НБУ щоденно (див. Постанову НБУ №124 від 19.03.2003 р.). Тому перерахунок валюти у гривню за курсом НБУ вони також здійснюють щоденно.
А ось звичайне підприємство за нормами П(С)БО 21, дійсно, має здійснювати перерахунок монетарних статей балансу тільки на три дати:
- на дату виникнення таких статей;
- на дату балансу;
- на дату погашення таких статей балансу.
Щоденно перераховувати залишки на валютних рахунках в банку потреби немає. Тож, така невідповідність між даними вашого бухгалтерського обліку і банківського не повинна вас хвилювати. Головне, щоб збігався залишок в іноземній валюті, а розбіжність у її гривневому еквіваленті, як бачимо, спричинена розбіжностями у нормативних документах. На ті дати, на які ви будете здійснювати перерахунок монетарних статей балансу, гривневі еквіваленти будуть збігатися, а різниці між ними – враховуватися у обліку.