• Посилання скопійовано

Чи можна у 2023 році повернути невикористаний валютний грант?

Громадська організація отримала грант в іноземній валюті. Валюта була продана в повному обсязі. До закінчення гранту договір було припинено, тому ГО необхідно повернути невикористаний залишок коштів. Чи є правові підстави для купівлі валюти та повернення коштів у валюті грантодавцю на сьогоднішній день?

На даний момент діє Постанова Нацбанку від 24.02.2022 р. №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», яка регулює, зокрема, валютні операції у період воєнного стану. У цю Постанову регулярно вносяться зміни з урахуванням поточної ситуації на валютному ринку України, тому потрібно буде перевірити актуальність нижченаведених правил на дату здійснення операцій.

Також рекомендуємо звернутись до обслуговуючого банку, щоб з’ясувати всі деталі операцій.

Щодо операції з отримання гранту у валюті від нерезидента Постанова №18 на даний момент не містить обмежень, тому грант був отриманий і валюта продана.

А ось щодо повернення валютного гранту є обмеження.

По-перше, згідно з п. 12 Постанови №18 банкам заборонено торгувати валютою, крім переліку операцій, які наведено в цьому пункті як виключення з цієї заборони. Зокрема, згідно з пп. 4 п. 12 Постанови №18 банкам дозволяється купувати валюту для здійснення операцій, наведених у пп. 14 Постанови № 18, але знову з деякими виключеннями.

По-друге, є перелік дозволених валютних операцій, що наведений у п. 14 Постанови №18. Зокрема, клієнтам банків – резидентам дозволено:

 • оплачувати імпортовані товари – пп. 2 п. 14 Постанови №18;
 • повертати нерезиденту попередню оплату, отриману на поточний рахунок у банку в Україні після 23 лютого 2022 року за укладеним з нерезидентом договором з купівлі-продажу товару, у зв'язку з невиконанням резидентом зобов'язань за цим договором – пп. 2-3 пп. 14 Постанови №18;
 • на підставі окремих дозволів (рішень) Національного банку України, що приймаються на підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України – пп. 6 п. 14 Постанови №18;
 • погашати валютні кредити/позики, але за певних умов – пп. 43 п. 14 Постанови №18.

На перший погляд, операцій з повернення раніше отриманого валютного гранту у п. 14 Постанови №18 немає. «Найближчими» по суті є пп. 2-3 п. 14 Постанови №18 про повернення попередньої оплати за товари та пп. 43 п. 14 Постанови №18 про погашення валютних кредитів/позик, але ж повернення гранту – це все-таки інша операція. До того ж для повернення передплати банк не продасть валюту, для цього резидент повинен використовувати наявну в нього валюту (див. виключення для пп. 2-3 у пп. 4 пункту 12 Постанови №18).

Тому станом на зараз Постанова №18 не дозволяє провести валютну операцію щодо повернення гранту, як за рахунок придбаної валюти, так і за рахунок власної валюти.

Враховуючи те, що у запитанні наведено мінімальну інформацію про грант, ми рекомендуємо уважно вивчити перелік операцій з транскордонного переказу валюти, наведений п. 14 Постанови №18 – раптом отриманий грант буде відповідати якомусь підпункту. Якщо такий підпункт знайдеться, потрібно буде перевірити, чи дозволено резидентам купувати валюту для цього підпункту, чи потрібно буде використовувати власну валюту. Такий перелік дозволів на продаж валюти міститься у п. 12 Постанови №18.

Також звертаємо увагу на пп. 12-12 Постанови №18 про те, що банк не має права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізичної особи), який вже має кошти в іноземних валютах, розміщених на поточних та вкладних (депозитних) рахунках. Такий клієнт-резидент виконує зобов'язання в іноземній валюті за рахунок наявних у нього коштів в іноземній валюті. Далі у пп. 12-14, 12-15, 12-16 Постанови № 18 наведені деталі щодо виконання цього правила.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

 • На яку дату починати дисконтувати довгострокову позику?
  Юрособа має заборгованість за позикою від нерезидента, строк якої закінчився 31.12.2022 р. Укладена 31.12.2022 р. додаткова угода на продовження строку на 5 років, з погашенням платежів рівними частинами та відсотків поквартально, яка зареєтрована в НБУ 25.08.2023 р. На яку дату визнавати заборгованість довгостроковою та брати ставку для дисконтування — на 01.01.2023 р. чи на 25.08.2023 р.?
  Сьогодні 12:0425
 • Переведення боргу за валютним кредитом
  Підприємство "А" за кредитним договором з банком отримало кредит в іноземній валюті. Зараз укладається тристоронній договір про переведення боргу на підприємство "Б". Чи будуть фінвитрати та курсові різниці, що виникатимуть у "В", його витратами? Чи необхідно "А" та "Б" доводити ділову мету укладення договору переведення боргу?
  28.11.202337
 • Чи можна у 2023 році повернути невикористаний валютний грант?
  Громадська організація отримала грант в іноземній валюті. Валюта була продана в повному обсязі. До закінчення гранту договір було припинено, тому ГО необхідно повернути невикористаний залишок коштів. Чи є правові підстави для купівлі валюти та повернення коштів у валюті грантодавцю на сьогоднішній день?
  13.09.202349
 • Валютний облік у ФОПа: надання приміщень в оренду нерезидентам за валюту
  ФОП – платник ЄП ІІІ групи надає приміщення в оренду нерезидентам. Оплату отримує у валюті на валютний рахунок. Як вести облік доходів ФОПа у валюті? Як враховувати курсові різниці, якщо курси різні на дату виставлення акту про оренду приміщення та на дату отримання оплати? Якими проведеннями закривати рахунки 36, 70, 312 та 333 на різниці, які виникають через зміну валютних курсів?
  10.08.202356
 • Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали?
  Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали в декларації про майновий стан та доходи?
  06.07.202329