• Посилання скопійовано

Чи можна у 2023 році повернути невикористаний валютний грант?

Громадська організація отримала грант в іноземній валюті. Валюта була продана в повному обсязі. До закінчення гранту договір було припинено, тому ГО необхідно повернути невикористаний залишок коштів. Чи є правові підстави для купівлі валюти та повернення коштів у валюті грантодавцю на сьогоднішній день?

На даний момент діє Постанова Нацбанку від 24.02.2022 р. №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», яка регулює, зокрема, валютні операції у період воєнного стану. У цю Постанову регулярно вносяться зміни з урахуванням поточної ситуації на валютному ринку України, тому потрібно буде перевірити актуальність нижченаведених правил на дату здійснення операцій.

Також рекомендуємо звернутись до обслуговуючого банку, щоб з’ясувати всі деталі операцій.

Щодо операції з отримання гранту у валюті від нерезидента Постанова №18 на даний момент не містить обмежень, тому грант був отриманий і валюта продана.

А ось щодо повернення валютного гранту є обмеження.

По-перше, згідно з п. 12 Постанови №18 банкам заборонено торгувати валютою, крім переліку операцій, які наведено в цьому пункті як виключення з цієї заборони. Зокрема, згідно з пп. 4 п. 12 Постанови №18 банкам дозволяється купувати валюту для здійснення операцій, наведених у пп. 14 Постанови №18, але знову з деякими виключеннями.

По-друге, є перелік дозволених валютних операцій, що наведений у п. 14 Постанови №18. Зокрема, клієнтам банків – резидентам дозволено:

  • оплачувати імпортовані товари – пп. 2 п. 14 Постанови №18;
  • повертати нерезиденту попередню оплату, отриману на поточний рахунок у банку в Україні після 23 лютого 2022 року за укладеним з нерезидентом договором з купівлі-продажу товару, у зв'язку з невиконанням резидентом зобов'язань за цим договором – пп. 2-3 пп. 14 Постанови №18;
  • на підставі окремих дозволів (рішень) Національного банку України, що приймаються на підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України – пп. 6 п. 14 Постанови №18;
  • погашати валютні кредити/позики, але за певних умов – пп. 43 п. 14 Постанови №18.

На перший погляд, операцій з повернення раніше отриманого валютного гранту у п. 14 Постанови №18 немає. «Найближчими» по суті є пп. 2-3 п. 14 Постанови №18 про повернення попередньої оплати за товари та пп. 43 п. 14 Постанови №18 про погашення валютних кредитів/позик, але ж повернення гранту – це все-таки інша операція. До того ж для повернення передплати банк не продасть валюту, для цього резидент повинен використовувати наявну в нього валюту (див. виключення для пп. 2-3 у пп. 4 пункту 12 Постанови №18).

Тому станом на зараз Постанова №18 не дозволяє провести валютну операцію щодо повернення гранту, як за рахунок придбаної валюти, так і за рахунок власної валюти.

Враховуючи те, що у запитанні наведено мінімальну інформацію про грант, ми рекомендуємо уважно вивчити перелік операцій з транскордонного переказу валюти, наведений п. 14 Постанови №18 – раптом отриманий грант буде відповідати якомусь підпункту. Якщо такий підпункт знайдеться, потрібно буде перевірити, чи дозволено резидентам купувати валюту для цього підпункту, чи потрібно буде використовувати власну валюту. Такий перелік дозволів на продаж валюти міститься у п. 12 Постанови №18.

Також звертаємо увагу на пп. 12-12 Постанови №18 про те, що банк не має права купувати іноземну валюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізичної особи), який вже має кошти в іноземних валютах, розміщених на поточних та вкладних (депозитних) рахунках. Такий клієнт-резидент виконує зобов'язання в іноземній валюті за рахунок наявних у нього коштів в іноземній валюті. Далі у пп. 12-14, 12-15, 12-16 Постанови №18 наведені деталі щодо виконання цього правила.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • Включаємо відсотки за кредитом у витрати чи капіталізуємо?
    ТОВ уклало кредитний договір з банком з метою оплати за договором з нерезидентом для придбання обладнання. Термін договору 3 роки. Обладнання отримано у грудні 2024 р. Зараз проводиться монтаж обладнання. Банк надасть довідку, що відсоток за кредитом є ринковим, тому дисконтування не буде. Чи включаються відсотки за кредитом у витрати?
    24.01.202588
  • Визначаємо курс іноземної валюти, для якої НБУ не встановлює офіційний курс
    Працівник був у відрядженні в Республіці Маврикій. Здійснив розрахунок маврикійськими рупіями. Як провести це у авансовому звіті, якщо курсу НБУ на дату затвердження для маврикійської рупії не зафіксовано на сайті НБУ?
    21.01.2025641
  • Чи закриваються валютні розрахунки на дату повернення авансу на розподільчий рахунок?
    09.01.2024 р. ТОВ зробило100% передплату нерезиденту за імпортним контрактом в євро. Контракт не виконано і нерезидент повернув аванс 05.07.2024 р. (179-й день). Валюту зараховано на розподільчий рахунок ТОВ в євро. 08.07.2024 р. валюту з розподільчого рахунку продано та зараховано гривні на поточний рахунок теж 08.07.2024 р. Чи є зарахування поверненого авансу на розподільчий рахунок у валюті 05.07.2024 р. моментом закриття розрахунків з нерезидентом? Чи є порушення строку валютних розрахунків - 180 днів?
    18.10.20241421
  • Чи можливо повернути нерезиденту позику в гривні?
    ТОВ отримало позику від нерезидента у доларах. Чи можна змінити валюту позики на гривню? На яку дату буде фіксуватися курс? Як врахувати курсові різниці? Чи можна буде в подальшому знову змінити валюту, яка сума буде до повернення? Чи є якісь податкові ризики для ТОВ?
    10.07.202485
  • Як рахувати валютний курс при видачі авансу на закордонне відрядження у гривнях?
    Комунальне підприємство, яке керується Інструкцією №59, відправило працівника в закордонне відрядження до Німеччини. Аванс видано в гривнях. Працівник доїхав до Польщі, а там сів на потяг до Німеччини. Під час відрядження були витрати в євро з власної гривневої картки, є виписка банку і квитанція про сплату. На яку дату розраховувати валютний курс?
    21.05.20241 1252