• Посилання скопійовано

ТОВ планує відкрити валютний рахунок за кордоном: які особливості його використання?

ТОВ на ІІІ групі ЄП (наразі 2%), планує відкрити валютний рахунок в закордонному банку. Як в такому разі застосовується обмеження строків розрахунків з нерезидентами та чи обов’язково отримувати платежі від іноземних покупців на валютний рахунок в українському банку? Чи можна оплатити з іноземного рахунку членський внесок в іноземній асоціації? Чи можна переказувати валютні кошти з одного власного рахунку на інший?

В українському законодавстві наразі немає обмежень щодо відкриття рахунків підприємств у закордонних банках. Використовувати такі рахунки можна відповідно до законодавства країни, в якій відкрито такий рахунок.

Відповідно до пп. 21 Положення № 5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів станом на лютий 2023 року становлять 365 календарних днів. Ці граничні строки розрахунків не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений ст. 20 Закону  "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій – п. 22 Положення № 5.

Незначна сума – це 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.

Тож якщо сума кожної окремої операції ТОВ з експорту/імпорту  товарів не перевищує 400000 грн, такі операції не підлягають валютному нагляду і за ними не контролюється надходження валютної виручки на рахунок в українському банку.

Постановою №761 визначено перелік послуг, для оплати за які НБУ рекомендовано здійснювати валютні перекази з рахунку клієнтів українських банків. Якщо платіж за послуги проводиться з рахунку ТОВ, відкритому у закордонному банку, Постанова № 761 на такі випадки не поширюється.

Щодо валютних переказів з одного валютного рахунка ТОВ в українському банку на інший валютний рахунок ТОВ в українському банку: відповідно до п. 5 Положення №2, до валютних операцій, пов’язаних із рухом капіталу, належать, зокрема, операції з розміщення коштів на поточних, вкладних (депозитних) рахунках. 

Детальну інформацію щодо переказів валютних коштів з одного валютного рахунка ТОВ на інший валютний рахунок у банках України потрібно з’ясувати безпосередньо в обслуговуючому банку. Відповідно до п. 5 Положення №5 уповноважені установи (зокрема, банки) самостійно приймають рішення про необхідність подання клієнтом документів, що пов’язані зі здійсненням валютних операцій, що зазначені в абз. 1 п. 5  Положення №5. Клієнт у разі запиту уповноваженою установою документів, що пов’язані зі здійсненням валютних операцій, зобов’язаний подати такі документи в термін, установлений уповноваженою установою.

На нашу думку, те саме стосується і транскордонних переказів валюти, коли один з банків є українським, а інший – іноземним.

 

Висновки:

 • Немає заборони на відкриття рахунку юрособи – резидента України у закордонному банку. 
 • Валютному нагляду підлягають операції, що перевищують незначну суму 400 тис. грн, тому валюта за цими операціями обов’язково повинна зараховуватись на рахунки ТОВ тільки в українських банках.
 • Операції, що не перевищують незначну суму, не підлягають валютному нагляду, тому надходження валюти за такими операціями українські банки не контролюють. Оплату за такими операціями можна отримувати на рахунки, відкриті за кордоном.
 • Операції з валютного рахунку у закордонному банку не підлягають обмеженню за українським законодавством та контролю з боку українських банків, тож з валютного рахунку за кордоном можна оплати членський внесок в іноземній асоціації.
 • Про умови та правила переказу валютних коштів з одного рахунка ТОВ на інший валютний рахунок потрібно дізнаватись в обслуговуючих банках.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

 • ТОВ планує відкрити валютний рахунок за кордоном: які особливості його використання?
  ТОВ на ІІІ групі ЄП (наразі 2%), планує відкрити валютний рахунок в закордонному банку. Як в такому разі застосовується обмеження строків розрахунків з нерезидентами та чи обов’язково отримувати платежі від іноземних покупців на валютний рахунок в українському банку? Чи можна оплатити з іноземного рахунку членський внесок в іноземній асоціації? Чи можна переказувати валютні кошти з одного власного рахунку на інший?
  31.01.20239884
 • Повернення валютної передплати від нерезидента-постачальника
  Підприємство уклало договір із нерезидентом на постачання товару, перерахувало передплату за одним інвойсом і купило валюту для перерахування за іншим інвойсом. Але нерезидент змінив умови контракту і угода стала невигідною. Як в обліку відображається повернення валюти від нерезидента та продаж валюти? Як документально оформити розірвання контракту?
  08.12.2022355
 • Валютний нагляд за операціями з товарами в режимі митного складу
  Підприємство здійснює реекспорт товару, що у свій час був поміщений в режим митного складу. Банк отримує тільки реекспортну митну декларацію, при цьому відсутня імпортна МД. Як завершується валютний нагляд щодо товарів в режимі митного складу? Як бути, коли в разі реекспорту ціна товару зменшується в зв’язку зі зміною ситуації на ринку?
  07.10.20221721
 • Повернення нерезиденту курсової різниці між курсом договору та міжбанку
  Підприємство надає послуги нерезиденту. Валютою договору і оплати є євро. Курс євро зафіксовано у договорі на рівні 26,7. На дату оплати курс міжбанку є вищим за встановлений договором і нерезидент вимагає повернення курсової різниці (передбачено договором).Чи можливий такий перерахунок? Що з ПЗ з ПДВ?
  02.03.2021228
 • Як розраховуються курсові різниці на залишок іноземної валюти?
  Юрособа на початок року має залишок на валютному рахунку. Крім того, протягом кварталу відбувалось як надходження валюти, так і продаж. Як розраховуються курсові різниці? Чи можна розраховувати курсові різниці лише на дату балансу?
  12.02.20211 319