• Посилання скопійовано

Компенсація працівнику витрат, понесених у закордонному відрядженні: який курс застосовувати?

Працівника було відправлено у закордоне відрядження з 16.04 до 18.04. Аванс на відрядження перераховано у розмірі добових у гривні на особисту картку працівника. 19.04 після повернення з відрядження працівник надав авансовий звіт. За яким курсом здійснюється компенсація працівнику витрат, понесених у відрядженні?

Згідно з п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів та витрат).

Зобов'язання перед працівником за авансовим звітом виникають у підприємства саме на дату подання і затвердження такого авансового звіту. Отже, зважаючи на те, що аванс на відрядження видавався у гривні, а не у валюті, Положення п. 5 П(С)БО 21 в частині виданого авансу не застосовуються.

Отже, витрати, понесені працівником у відрядженні у іноземній валюті, перераховуються у гривні за курсом НБУ на дату затвердження такого авансового звіту.

При цьому, зверніть увагу, що доки роботодавець не розрахувався з працівником за понесені ним перевитрати у відрядженні, бухгалтер матиме справу з валютною кредиторською заборгованістю перед працівником, тобто монетарною статтею, за якою визначаються курсові різниці на дату балансу та на дату погашення заборгованості (п. 8 П(С)БО 21):

  • якщо курс НБУ зростає від дати затвердження авансового звіту до дати балансу або дати погашення заборгованості, відображаються витрати проведенням Дт 945 Кт 372;
  • якщо він знижується — відповідно, визнається дохід кореспонденцією Дт 372 Кт 714.

Щодо компенсації за проживання працівника у відрядженні зауважимо, що згідно з ст. 121 КЗпП працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями.

При цьому, у пп. «а» п. 170.9.1 ПКУ встановлено, що не є доходом платника податку - фізособи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема, на оплату вартості проживання у готелях (мотелях) або на найм інших жилих приміщень. Однак такі витрати не включаються до доходу лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат (рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання).

Отже, підприємство не тільки може, а й зобов’язане відшкодувати працівнику витрати, понесені ним у відряджені на оплату вартості проживання, і за умови наявності підтверджувальних документів така компенсація на підставі пп. «а» п. 170.9.1 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу такої особи.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • Включаємо відсотки за кредитом у витрати чи капіталізуємо?
    ТОВ уклало кредитний договір з банком з метою оплати за договором з нерезидентом для придбання обладнання. Термін договору 3 роки. Обладнання отримано у грудні 2024 р. Зараз проводиться монтаж обладнання. Банк надасть довідку, що відсоток за кредитом є ринковим, тому дисконтування не буде. Чи включаються відсотки за кредитом у витрати?
    24.01.202588
  • Визначаємо курс іноземної валюти, для якої НБУ не встановлює офіційний курс
    Працівник був у відрядженні в Республіці Маврикій. Здійснив розрахунок маврикійськими рупіями. Як провести це у авансовому звіті, якщо курсу НБУ на дату затвердження для маврикійської рупії не зафіксовано на сайті НБУ?
    21.01.2025651
  • Чи закриваються валютні розрахунки на дату повернення авансу на розподільчий рахунок?
    09.01.2024 р. ТОВ зробило100% передплату нерезиденту за імпортним контрактом в євро. Контракт не виконано і нерезидент повернув аванс 05.07.2024 р. (179-й день). Валюту зараховано на розподільчий рахунок ТОВ в євро. 08.07.2024 р. валюту з розподільчого рахунку продано та зараховано гривні на поточний рахунок теж 08.07.2024 р. Чи є зарахування поверненого авансу на розподільчий рахунок у валюті 05.07.2024 р. моментом закриття розрахунків з нерезидентом? Чи є порушення строку валютних розрахунків - 180 днів?
    18.10.20241441
  • Чи можливо повернути нерезиденту позику в гривні?
    ТОВ отримало позику від нерезидента у доларах. Чи можна змінити валюту позики на гривню? На яку дату буде фіксуватися курс? Як врахувати курсові різниці? Чи можна буде в подальшому знову змінити валюту, яка сума буде до повернення? Чи є якісь податкові ризики для ТОВ?
    10.07.202485
  • Як рахувати валютний курс при видачі авансу на закордонне відрядження у гривнях?
    Комунальне підприємство, яке керується Інструкцією №59, відправило працівника в закордонне відрядження до Німеччини. Аванс видано в гривнях. Працівник доїхав до Польщі, а там сів на потяг до Німеччини. Під час відрядження були витрати в євро з власної гривневої картки, є виписка банку і квитанція про сплату. На яку дату розраховувати валютний курс?
    21.05.20241 1302