Порядок проведення розрахунків за валютними операціями з використанням готівкової іноземної валюти регулюється розділом VI Положення №2.
Відповідно до п. 42 Положення №2, резиденти - юрособи і фізособи-підприємці, представництва юросіб-нерезидентів мають право проводити розрахунки щодо забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, а також розрахунки з оплати представницьких витрат на організацію офіційних заходів за кордоном, із використанням знятої для цих цілей із власних поточних рахунків готівкової іноземної валюти.
Згідно з п. 43 Положення №2, юрособи - резиденти, представництва юросіб-нерезидентів, які мають власні транспортні засоби (орендують, фрахтують), мають право використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для здійснення розрахунків з оплати експлуатаційних витрат, пов’язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном.
Водночас розрахунки між резидентами і нерезидентами за поточними торговельними операціями здійснюються виключно через банки ( п. 28 та п. 31 Положення №2).
Своєю чергою, відповідно до ст.1 Закону про ЗЕД, товар - будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі).
Таким чином, юрособи-резиденти, ФОП та представництва юридичних осіб-нерезидентів можуть проводити розрахунки з використанням готівкової інвалюти, знятої з власних поточних рахунків, для:
- забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон (всі ці витрати прописані у пп. 170.9.1 ПКУ);
- оплати представницьких витрат на організацію офіційних заходів за кордоном;
- оплати експлуатаційних витрат, пов’язаних з обслуговуванням власних (орендованих, зафрахтованих) транспортних засобів за кордоном.
Щодо решти операцій, то по них валютні розрахунки в готівковій формі між СГ - резидентами та нерезидентами заборонені і мають здійснюватися виключно через банківські установи.
А тому операція, яка наведена в запитанні, є забороненою, оскільки порушує норми валютного законодавства.
Щодо компенсації витрат у закордонному відрядженні див. тут, тут, тут.
Також читайте нашу консультацію про аналогічні операції.
Ця консультація готувалася у 2018 році, коли діяли обмеження щодо валютних розрахунків корпоративними платіжними картками. Зараз ці обмеження частково зняті, про це читайте тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити