• Посилання скопійовано

Подання звітності щодо квоти на працевлаштування осіб передпенсійного віку

Чи подається звітність щодо квоти на працевлаштування осіб передпенсійного віку? Куди подавати таку звітність та в які строки?

Зараз квота на працевлаштування осіб передпенсійного віку є такою:  підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб у розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік. 

Але з 01.01.2018 р. буде дійсною нова норма до  ст. 14 Закону №5067: для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років, підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб встановлюється квота у розмірі не менше однієї особи у середньообліковій чисельності штатних працівників.

(Про виконання квоти з 2018 року ми писали тут, а про заповнення звітності у 2017 році - ось тут).

 

Щодо відповідальності за невиконання квоти

Такого в чинному законодавстві теж не зазначається, оскільки, як і раніше, за ст. 53 Закону 5067, каратимуть роботодавців не за невиконання цієї квоти, а за необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб.

Роботодавці самостійно розраховують квоту з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють на підприємствах і належать до таких, що неконкурентоспроможні на ринку праці (крім інвалідів), та забезпечують їх працевлаштування самостійно.

Але також роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування цієї категорії громадян до державної служби зайнятості. Для цього вони подають звіт за формою №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)". А центр зайнятості знаходить кандидатів за зазначеними вакансіями та спрямовує до потенційних роботодавців. 

Як раніше повідомляло Мінсоцполітики, на корінці направлення на працевлаштування, яке центр зайнятості видає безробітному для відвідування ним роботодавця, графу "Відповідь про прийняте рішення" (щодо працевлаштування) заповнює роботодавець, а шукач роботи повертає корінець направлення до центру зайнятості.  При цьому роботодавець ставить відмітку (або наводить пояснення - і воно має бути обґрунтованим!) біля належної причини відмови у працевлаштуванні. 

Якщо цього не зробити, ось тоді до роботодавця застосовуватиметься штраф за відмову у працевлаштуванні особи передпенсійного віку. Нагадуємо, що  штраф за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти дорівнюватиме двократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення. Тобто, у 2017 році цей штраф становитиме 3200 х 2 = 6400 грн, але у наступному році, відповідно, зросте. 

 

Подання звітності щодо квоти на працевлаштування осіб передпенсійного віку

Обов'язковою умовою дотримання роботодавцями квоти вважається працевлаштування таких громадян відповідно до вимог ч. 2 ст. 14 Закону  №5067, про що роботодавці інформують щороку Державну службу зайнятості в установленому нею Порядку №227.

 

Строки подання звітності та що зазначати у звіті

Роботодавці щороку, не пізніше 01 лютого після звітного року, подають центру зайнятості інформацію про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

Як зазначалося у листі Державної служби зайнятості України від 04.05.2016 р. ДЦ-01-3218/0/616 з метою єдиних підходів до заповнення та подання роботодавцями державній службі зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню відповідно до Порядку N 271, необхідно керуватися роз'ясненням Мінсоцполітики від 05.11.2015 р. №430/021/106-150.

Отже, рекомендується заповнювати Інформацію так (на прикладі звітування за 2017 рік):

  • у рядку 01 Інформації зазначається середньооблікова чисельність штатних працівників за 2016 рік, що передує 2017 звітному року;
  • у рядку 02 Інформації зазначається середньооблікова чисельність працівників, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню відповідно до ст. 14 Закону "Про зайнятість населення" (далі - Закон) та працювали на умовах повної зайнятості у звітному році, а саме 2017 році;
  • у рядку 03 Інформації зазначається розрахункова чисельність працівників, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, у розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній 2016 календарний рік;
  • у рядку 04 Інформації вказується чисельність громадян, яких планується працевлаштувати в поточному 2018 році у рахунок квоти, зокрема різниця між отриманими показниками рядка 03 та рядка 02 Інформації.

Відповідно до ст. 50 Закону "Про зайнятість населення" роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі подавати державній службі зайнятості інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Інформація про попит на робочу силу (вакансії) подається роботодавцем за встановленою формою звітності №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", що затверджена наказом Мінсоцполітики від 31.05.2013 р. №316.

Форма №3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії), в тому числі для людей з інвалідністю, не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії.

Слід зазначити, що упродовж року посада (робоче місце), в тому числі у разі звільнення працівника, може бути вільна декілька разів. При цьому роботодавець кожного разу повинен подавати інформацію про вільну посаду (робоче місце), зокрема ф. №3-ПН. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»