• Посилання скопійовано

Особенности определения налога на прибыль в Отчете о финрезультатах

В декларации по прибыли, предоставленной ООО за 2015 г., сумма налога больше суммы налога в финотчетности, т.к. в декларации сумма, указанная в обьекте налогообложения, увеличилась на положительную налоговую разницу. Какую сумму налога на прибыль указывать в финотчетности? Как это исправить?

Вопрос: Предприятие на общей системе налогообложения (ООО) предоставило в ГНИ за 2015 г. финотчетность по П(С)БУ (Формы №1, 2, 3, 4, 5) и декларацию по налогу на прибыль. В декларации были показаны положительные налоговые разницы по амортизации (код рядка 03 PI). В итоге в декларации сумма налога на прибыль (код стр. 06) больше суммы налога, указанной в Форме №2 (код стр. 2300), т. к. в декларации на прибыль сумма, указанная в строке "Объект налогообложения" (код стр. 04), увеличилась на сумму положительной налоговой разницы. Соответственно предприятие уплатило сумму налога, указанную в декларации по прибыли. При этом в оборотно-сальдовой ведомости по счету 6413 (Расчеты по налогу на прибыль) появилось Дт сальдо (т.е. переплата), потому что налог на прибыль начислен по бухучету (как в форме №2), а сумма налога уплачена, как в декларация по прибыли.  Какую сумму налога на прибыль указывать в Форме №2 (код стр. 2300)? Как исправить ситуацию, чтобы в оборотно-сальдовой ведомости по счету 6413 было правильное сальдо на конец 1 квартала 2016 г.?

Ответ:

Відповідно до п. 3.23 Методрекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, які затверджено наказом Мінфіну від 28.03.2013 р. №433 у статті «Витрати (дохід) з податку на прибуток» Звіту про фінансові результати (форма 2) відображається сума витрат (доходу) з податку на прибуток, визначена згідно з П(С)БО 17 «Податок на прибуток».

Відповідно до п. 3 П(С)БО 17 витрати (дохід) з податку на прибуток — це загальна сума витрат (доходу) з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов’язання і відстроченого податкового активу.

Зауважимо, що у проміжній фінансовій звітності відстрочені податкові активи та відстрочені податкові зобов'язання можуть наводитися у балансі в сумі зазначених активів і зобов'язань, що визначені на 31 грудня попереднього року без їх обчислення на дату проміжної фінансової звітності.

У разі складання проміжного Звіту про фінансові результати у статті «Витрати (дохід) з податку на прибуток» наводиться лише сума поточного податку на прибуток. А ось на дату річного балансу в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності здійснюється відповідне коригування (збільшення, зменшення) суми витрат з податку на прибуток з урахуванням змін відстрочених податкових активів і відстрочених податкових зобов'язань за звітний рік (п. 15 П(С)БО 17).

Аби зрозуміти, що слід відображати у рядку 2300 форми 2, слід перейти до деяких визначень, наведених у п. 3 П(С)БО 17:

  • поточний податок на прибуток визначається у сумі податку на прибуток, розрахованого у звітному періоді відповідно до податкового законодавства.

Якщо у підприємства в обліку немає ні відстрочених податкових активів, ні зобов’язань (в основному це новостворені підприємства), або ж обліковується відстрочений податковий актив (сальдо по Дт 17 «Відстрочені податкові активи») податок на прибуток, розрахований за правилами ПКУ, відображається проведенням Дт 98 «Податок на прибуток» Кт 64 «Розрахунки за податками й платежами».

Якщо у підприємства є відстрочені податкові зобов’язання (сальдо по Кт 54 «Відстрочені податкові зобов'язання»), тоді податковий податок на прибуток відображається проведенням Дт 54 «Відстрочені податкові зобов'язання» Кт 64 «Розрахунки за податками й платежами»).

Тобто даними проведеннями слід відображати нарахований податок на прибуток, що значиться до сплати у Декларації з податку на прибуток;

  • відстрочене податкове зобов'язання - сума податку на прибуток, який сплачуватиметься в наступних періодах з тимчасових податкових різниць, що підлягають оподаткуванню (Дт 98 «Податок на прибуток» Кт 54 «Відстрочені податкові зобов'язання»). Відстрочене податкове зобов’язання виникає у разі якщо сума «податкового» податку на прибуток менша за «бухобліковий» податок на прибуток;
  • відстрочений податковий актив - сума податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню у наступних періодах унаслідок: тимчасової податкової різниці, що підлягає вирахуванню; перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді; перенесення на майбутні періоди податкових пільг, якими скористатися у звітному періоді неможливо (Дт 17 «Відстрочені податкові активи» Кт 98 «Податок на прибуток»).

Якщо сума податку на прибуток, визначена за правилами ПКУ, більша від податку на прибуток, розрахованого у бухобліку, тоді виникає відстрочений податковий актив.

Таким чином, з огляду на вищевказане, у рядку 2300 форми 2 слід відображати податок на прибуток, розрахований відповідно до правил ПКУ та відображений у декларації з податку на прибуток, однак скоригований на бухоблікові відстрочені податкові активи та зобов’язання.

Оскільки відповідно до умов питання у підприємства обліковується переплата по податку на прибуток, тобто сальдо за Дт 64, то відповідно підприємство у рядку 2300 форми 2 відобразило податок на прибуток, розрахований за правилами бухобліку, тобто, припустилося помилки при складанні фінзвітності.

Виправлення помилки. Оскільки підприємство неправильно визначило податок на прибуток (рядок 2300 форми) у формі 2 (завищило його суму), а виявило помилку після закінчення строку подання фінансової звітності за минулий рік, то має місце виникнення помилки за попередній звітній рік.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» виправлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Під час виправлення помилки у такій ситуації в кореспонденції з рахунком 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» мають бути рахунки 64, 54 (якщо в обліку є сальдо Кт54), 17 (якщо в обліку є сальдо Дт17 або ж взагалі немає відстрочених активів та зобов’язань), адже хоча помилка і зачепила рахунки обліку витрат (клас 9), та за підсумками року, коли була допущена неточність, ця помилка вже закрилася на фінрезультат (рахунок 79 «Фінансові результати»), а той, у свою чергу, на рахунок 44. Тобто, фактично на однакову суму буде збільшено чистий прибуток (або зменшено чистий збиток) і одночасно списано суму переплати з податку на прибуток, яка виникла в фінзвітності внаслідок помилки. Документують суть помилки, її причину, бухгалтерські регістри та фінзвітність, які вона зачепила, у бухгалтерській довідці. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»