• Посилання скопійовано

Стягнення заборгованості по зарплаті в судовому порядку: оподаткування та відображення в єдиній звітності

Заборгованість по зарплаті стягується приватним виконавцем за судовим наказом, виданим на суму заборгованості зарплати та суму середнього заробітку за час затримки розрахунку (з дати звільнення до дня звернення до суду), шляхом відкриття виконавчого провадження. У зв’язку з ситуацією, що склалася, виникли питання...

Питання: 

В судовому наказі середній заробіток вказаний "грязний" з ПДФО та ВЗ. 

  1. Чи потрібно при виплаті по виконавчому провадженню нараховувати компенсацію за затримку виплати? 
  2. Як виплачувати середній заробіток - утримувати з нього ПДФО та ВЗ чи "дотягувати" нарахування через коефіцієнт? 
  3. Чи нараховується ЄСВ на суму середнього заробітку? 
  4. Чи нараховується ЄСВ на компенсацію затримки виплати заробітку колишньому працівнику, який на момент нарахування та виплати не перебуває у трудових відносинах? 
  5. Якщо ЄСВ нараховується на компенсацію звільненому працівникові, то як його відобразити у єдиній звітності?

 

Відповідь:

Чи потрібно при виплаті по виконавчому провадженню нараховувати компенсацію за затримку виплати? 

Відповідно до пп. 14.1.48 ПКУ, заробітна плата — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні й компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Під час звільнення працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться у день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок (ч. 1 ст. 116 КЗпП).

Із запитання випливає, що остаточний розрахунок зі звільненим працівником відбувся з порушенням терміну виплати, через що працівник звернеться до суду по захист своїх прав.

Звертаємо увагу, що працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення — в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення (ч. 1 ст. 233 КЗпП).

За наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку (але не більше ніж за шість місяців) в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника (ч. 2 ст. 117 КЗпП).

Позаяк рішення суду було прийнято на користь працівника, роботодавцю доведеться виплатити визначену суму середнього заробітку за весь час затримки остаточного розрахунку.

Тож так, роботодавець повинен нарахувати середню (компенсацію) за затримку у виплаті заробітної плати за рішенням суду.

 

Як виплачувати середній заробіток - утримувати з нього ПДФО та ВЗ, чи "дотягувати" нарахування через коефіцієнт? 

Згідно з пп. 164.2.20 ПКУ, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні входить до бази оподаткування податком на доходи фізосіб як інші оподатковувані доходи. Про це зазначено також у листі ДФС від 09.06.2016 р. №12817/6/99-99-13-02-03-15.

Крім того, відповідно до пп. 1.2 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ ця сума є об'єктом оподаткування військовим збором.

Отже, якщо виплата доходу у вигляді суми середньої заробітної плати, нарахованої на підставі рішення суду за час затримки розрахунку під час звільнення працівника, здійснюється звільненому працівникові та не пов'язана з відносинами трудового найму, такий дохід оподатковується ПДФО за ставкою 18% і ВЗ за ставкою 5% як інші доходи.

Крім того, підприємство, як податковий агент, під час виплати такого доходу відображає його в додатку 4ДФ єдиної звітності за ознакою доходу «127».

І «дотягувати» нарахування через коефіцієнт не потрібно, тому що коефіцієнт до грошових виплат не застосовується.

 

Чи нараховується ЄСВ на суму середнього заробітку? 

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ Кабінетом Міністрів затверджено перелік видів виплат, що здійснюються за кошти роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок, — Перелік №1170. Тож згідно з п. 5 розділу I Переліку №1170 та п. 3.9 Iнструкції №5 встановлено, що відшкодування, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні, не є базою нарахування ЄСВ. Позаяк нарахувань ЄСВ на таку виплату немає, то й у додатку 1 єдиної звітності вона не відображатиметься.

Тож в основній частині звіту і в додатку 1 такий дохід не відображається! Адже згідно з п. 5 розділу I Переліку №1170 на відшкодування, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні, ЄСВ не нараховується.

 

Чи нараховується ЄСВ на компенсацію затримки виплати заробітку колишньому працівнику, який на момент нарахування та виплати не перебуває у трудових відносинах?  Якщо ЄСВ нараховується на компенсацію звільненому працівникові, то як його відобразити у єдиній звітності?

З урахуванням вищезазначеного зрозуміло, що роботодавець має нарахувати середню зарплату (компенсацію) звільненому працівнику за рішенням суду. Компенсація за несвоєчасний розрахунок повторно не нараховується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»