Що таке додаткові блага?
Додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму (пп. 14.1.47 ПКУ).
Оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень ПКУ, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку.
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пп. 164.5 ПКУ (абзац другий пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).
Згідно з пп. 164.5 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:
К = 100 : (100 – Сп),
де:
- К – коефіцієнт;
- Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Чи будуть сертифікати додатковим благом і чи потрібно їх персоніфікувати?
Відповідно до абзацу першого пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ, до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 ПКУ.
Водночас, не включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) – у частині, що не перевищує 25 відс. однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ) (у 2024 році - 1775 грн).
Це означає, що у межах 1775 грн з вартості подарунку не утримується ПДФО та ВЗ. Якщо вартість подарунку перевищує 1775 грн, то сума такого перевищення оподатковується за загальними правилами. Тобто сума перевищення розглядається як додаткове благо з якого утримуються як ПДФО, так і ВЗ.
Враховуючи викладене, якщо юридична особа надає подарункові сертифікати фізичним особам, то вартість таких сертифікатів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо та оподатковується за ставкою 18 відс. у джерела виплати з урахуванням вимог пп. 165.1.39 ПКУ.
Настання наслідків з оподаткування ПДФО буде лише в разі наявності персоніфікованого доходу і можливості достовірно визначити його суму.
Отже, у разі, якщо юридичною особою виплачується фізичній особі дохід у вигляді дарунка (подарункового сертифікату), вартість якого не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, вартість такого дарунка не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичних осіб.
При цьому, якщо вартість подарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб як додаткове благо з урахуванням положень пп. 164.5 ПКУ.
Позаяк вартість подарункових сертифікатів 1000 грн, що менше ніж 1775,00 грн, а також напевно, що можна ідентифікувати осіб, яким видавали ці сертифікати, то в додатку 4ДФ треба їх відображати, але оподаткування тут не буде.
У податковому розрахунку за формою №4ДФ подарунки відображають за ознакою доходу «160», якщо дохід не оподатковується.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити