Так званий, як зазначено в питанні, «разовий договір на надання послуг» з фізособою є договором ЦПХ.
Цивільно-правовий договір — це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 4 ст. 202, ч. 1 ст. 626 ЦКУ).
Тобто договір ЦПД – це угода між фізособою-підприємцем чи юрособою (підприємством, установою тощо) і громадянином на виконання останнім конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці, і в разі досягнення цієї мети договір вважається виконаним і дія його припиняється.
За ЦПД немає роботодавців і працівників, а є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, та замовник, який приймає роботу й оплачує її. На них не поширюється дія трудового законодавства. Предметом договору є тільки кінцевий результат, а не процес його досягнення, який не регулюється ЦПД. Обидві сторони – незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці виконавця, надавати йому робоче місце. Виконавець самостійно організовує роботу та потрібні ресурси для неї, відповідає за її вчасне виконання. Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством.
Тож, договір ЦПХ, дійсно, характерний для разових угод, головним предметом якого є кінцевий результат послуги або діяльності людини. Законодавством України не заборонено укладати ЦПХ з фізособами на роботи (глава 61 ЦКУ) чи договори про надання послуг (глава 63 ЦКУ). Відносини, що виникають з укладення такого договору, регулюються нормами цивільного права.
Оподаткування
Виплати за цивільно-правовими договорами підлягають оподаткуванню ПДФО, військовим збором і ЄСВ, аналогічно заробітній платі.
На суму доходів отриманих по договору ЦПХ нараховується ЄСВ на загальних підставах за ставкою 22%.
ПДФО утримується в розмірі 18% від суми винагороди одночасно з виплатою такої винагороди фізособі (пп. 168.1.2 ПКУ), разом з ним утримується і ВЗ у розмірі 1,5%.
Єдина звітність
У Додатку 1 єдиної звітності відображається у місяці відповідного кварталу нарахована сума винагороди фізособі за договором ЦПХ та вказується:
- у реквізитах 16 та 17 за кодом категорії особи “26”, який проставляється у реквізиті 08;
- нарахована сума ЄСВ на суму винагороди зазначається у реквізиті 20;
- у реквізиті 10 – вказується місяць за який проведено нарахування;
- у реквізиті 14 - зазначаються тільки кількість календарних днів перебування у цивільно-правових відносинах;
- реквізити з 05-07,11, 21-24 – заповнюються в звичайному порядку;
- інші реквізити не заповнюються.
В Додатку 5 єдиної звітності - відображається факт укладення договору ЦПХ з відображенням дати початку та закінчення цивільно-правових відносин із вказанням у графі 7 - категорію особи "3". Відомості про початок і закінчення по договору надання послуг в графі 10 вносяться за актом про їх надання. Графи з 11 по 15 не заповнюються.
У Додатку 4ДФ єдиної звітності винагорода за договором ЦПХ відображається за ознакою доходу "102" в місяці кварталу нарахування/виплати:
- у графі 3а відображають нараховану суму винагороди фізособі, незалежно від того, виплачений він чи ні;
- у графі 3 відображають суму фактично виплаченого доходу фізособі;
- у графі 4а відображають суму ПДФО, а у графі 5а суму ВЗ нарахованих й утриманих з доходу, нарахованого фізособі;
- у графі 4 та у графі 5 - відображають фактичну суму перерахованих податків до бюджету.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити