Щодо авансових внесків при виплаті дивідендів
Авансові внески при виплаті дивідендів
Авансові внески при виплаті дивідендів сплачуються згідно з нормами п. 57.1-1 ПКУ, за певними винятками. Наприклад, не сплачуються авансові внески при виплаті дивідендів фізособам, платникам ЄП тощо.
Відповідно до пп. 57.1-1.2 ПКУ сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Тобто, якщо у звітному періоді сплатили авансових внесків, наприклад, 20 000 грн, а податок на прибуток за звітний період нараховано в сумі 15 000 грн, то на зменшення нарахованого податку звітного періоду піде тільки 15 000 грн. Сплаченого авансового внеску, а 5 000 грн (20 000 — 15 000) піде в рахунок зменшення податку на прибуток наступних періодів.
Відображення в додатку ЗП і в декларації
Розрахунок авансового внеску за звітний період здійснюється в Додатку АВ декларації. Сума, що має бути сплаченою у звітному періоді, наводиться в рядку 6 додатка АВ. Квартальні платники показують тут показник наростаючим періодом з початку року.
Ця сума переноситься до рядка 16.2 додатка ЗП.
В рядку 16.3 додатка ЗП записують показник рядка 16.4.2 додатка ЗП минулого звітного року. Тобто, і квартальні платники показують тут показник минулого звітного року. Таким чином, цей показник буде однаковим у всіх проміжних деклараціях за звітний рік.
В рядку 16.4 додатка ЗП записуємо суму показників 16.2 і 16.3.
В рядку 16.4.1 додатка ЗП записуємо показник з рядка 16.4, який не повинен бути більшим за суму нарахованого податку на прибуток за звітний період.
Нарахована сума податку на прибуток - це сума таких показників декларації: рядок 06 + рядок 06.1 КІК + рядок 06.2 МПЗ + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12 + рядок 15.
Якщо показник в рядку 16.4 не перевищує нарахованої суми податку на прибуток, в рядок 16.4.1 заносимо увесь показник рядка 16.4.
Якщо перевищує, то в рядок 16.4.1 заносимо частину показника з рядка 16.4, в розмірі нарахованої суми податку на прибуток.
Показник з рядка 16.4.1 додатка ЗП за звітний період переноситься в рядок 16 ЗП декларації з податку на прибуток.
В рядок 16.4.2 додатка ЗП записуємо різницю між показниками в рядку 16.4 і 16.4.1, за умови, що в рядку 16.4 більший показник, ніж в рядку 16.4.1. Квартальні платники протягом року накопичують значення в рядку 16.4.2. Показник в цьому рядку у додатку ЗП за звітний рік буде переноситися до рядка 16.3 декларації наступного року.
Якщо платник помилився при заповненні додатка, декларації, він може виправити помилку, подавши уточнюючу декларацію чи виправивши у звітній декларації. Детальніше про виправлення помилок можна почитати тут.
Щодо авансового внеску при торгівлі валютними цінностями
Сплата таких авансових внесків встановлена п. 141.13 ПКУ починаючи з 01.01.2023 р.
Про особливості цих авансових внесків і відображення їх в декларації ми писали тут, тут.
Там ми зазначали, що в існуючій формі декларації і додатків немає окремих рядків для відображення зазначеного авансового внеску. Тому ми рекомендували зазначати такий авансовий внесок в рядку 16.4.1 додатка ЗП до декларації, причому тільки в розмірі, що не перевищує позитивне значення:
- рядок 06 + рядок 06.1 КІК декларації – рядок 16.4.1 додатка ЗП до рядка 16 ЗП декларації.
- Надалі сума таких внесків потрапить до рядка 16 додатка ЗП, звідки до рядка 16 ЗП декларації.
Поряд з цим в кінці декларації у полі «Наявність доповнення» рекомендували написати доповнення до декларації, в якому пояснити, що підприємство сплатило авансові внески згідно з пп. 141.13 ПКУ, які відобразило в рядку 16.4.1 додатка ЗП до декларації, оскільки існуюча форма декларації не передбачає окремих рядків для таких внесків.
Але до форми декларації вже внесено зміни, які враховують особливості п. 141.13 ПКУ. Змінену форму декларації подаватимуть за півріччя 2023 року.
Про особливості відображення авансових внесків згідно з п. 141.13 ПКУ у оновленій декларації і додатках ДПС написала тут.
Тут ДПС зазначає: «…платники податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, матимуть змогу подати Декларацію за оновленою формою, починаючи зі звітного (податкового) періоду – півріччя 2023 року із відображенням сплачених протягом такого звітного (податкового) періоду сум авансових внесків із пунктів обміну іноземних валют у додатку ОВ до Декларації, та врахувати відповідні суми у зменшення податкових зобов’язань із податку на прибуток підприємств у додатку ЗП до Декларації відповідно до положень пункту 141.13 статті 141 Кодексу».
З відповіді ДПС випливає, що у декларації за півріччя 2023 року платник має можливість відобразити правильно авансові внески за все півріччя.
Але якщо внаслідок помилкового складання декларації за перший квартал 2023 року у підприємства виникла недоплата податку за перший квартал, вважаємо, що таку помилку слід виправити у декларації за півріччя 2023 року, заповнивши додаток ВП. Причому штраф 5% згідно з п. 50.1 ПКУ не застосовується згідно з п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити