Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Відображення доходу за агентським договором у звітності

ФОП ІІІ групи на ЄП за ставкою 5% уклав агентський договір з агентом. ФОП спочатку отримує кошти від агента (за продаж квитків на семінари), а потім перераховує агенту агентську винагороду у відсотках. Як ці суми відобразити в звітності ФОП?

Агентська діяльність передбачена ст. 295-305 ГКУ. Агентська діяльність є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.

Тобто, якщо особа, яка здійснює продаж квитків, діє як агент (за агентським договором), тоді кошти за квитки надходять напряму організатору заходу, а потім він перерахує агенту його винагороду.

У листі від 02.03.2018 р. № 848/П/99-99-13-01-02-14/ІПК ДПС нагадує, що згідно з пп. 292.4 ПКУ за агентськими договорами оподаткованим доходом «єдинника» є сума отриманої винагороди повіреного (агента). 

Отже, «транзитні» суми, отримані в межах таких договорів, єдиним податком не оподатковуються.

Але у Книзі обліку доходів щоденно, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи (зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримані готівкою як оплата за надані послуги) (п. 5 Порядку № 579). 

Тобто у Книзі обліку доходів мають відображатись всі кошти, які отримані платником, навіть в межах агентського договору. Але до оподаткованого єдиним податком доходу потрапить лише отриманий дохід ФОП – замовника.

Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої - третьої групи, які не є платниками ПДВ, затверджений наказом Мінфіну № 579. 

У графах 2 - 6 Книги обліку доходів щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до пп. 2 п. 293.3 ПКУ, тобто 5%, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі (п. 6 Порядку № 579).

При цьому у графі 2 Книги зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги, а у графі 3 - сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати (п. 6 Порядку № 579). 

Водночас, у податковій декларації платник єдиного податку (організатор) зазначає суму отриманої винагороди повіреного (агента), яка має відображатися у графі 6 Книги.

Дані Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

І так, в декларації єдиного податку ФОП зазначає в рядку 06 – обсяг доходу за звітний період, що оподатковується за ставкою 5%; в 11 – суму податку за ставкою 5%.

Внаслідок цього виникне розбіжність між даними Книги обліку та декларації. Але розбіжність на суму винагороди агента підтверджується договором.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Звітність , Підприємці , Договір

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі