Ситуація: У розділі балансу про необоротні активи було відображено на кінець звітного періоду:
- рядок 1010=24,3;
- рядок 1011=30,4;
- рядок 1012=(6,1).
Усього за розділом І рядок 1095=34,2.
А потрібно було розділити нематеріальні активи від ОЗ (нова форма звіту):
- рядок 1000=9,9;
- рядок 1001=21,9;
- рядок 1002=(12,0);
- рядок 1010=24,3;
- рядок 1011=30,4;
- рядок 1012=(6,1).
Усього за розділом І рядок 1095=34,2.
Чи потрібно подавати уточнений фінзвіт малого підприємства за 2019 р., якщо виявлена помилка не вплинула на обчислення доходів та витрат за декларацією на прибуток 2019 року, чи можна виправлення зробити у поточному періоді за І кварталі 2020 року, тобто виправити вищевказані показники, але вже станом на початок звітного періоду?
Відповідь:
Статтею 2 Закону про бухоблік визначені підприємства (крім бюджетних установ), які можуть належати до мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств, а також критерії, за якими підприємства відносяться до відповідної категорії.
Норми НП(С)БО 25 застосовуються, зокрема, малими підприємствами, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства (крім підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за МСФЗ) (п. 2 розділу 1 НП(С)БО 25).
Статтею 13 Закону про бухоблік визначено, що звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна фінансова звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев’яти місяців. Крім того, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди.
Нормами НП(С)БО 6 передбачено виправлення в фінансовій звітності не тільки сумових помилок, а й тих, що призвели до перекручення даних. Також передбачено можливість виправлення помилок допущених і в поточному, і в попередньому періодах. Виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності. Тобто, це помилки, які допущені в попередніх роках.
Помилка, яка вплинула на поточний період потребує розкриття змісту і суми змін в облікових оцінках, або, як очікується, суттєво будуть впливати на майбутні періоди. Тобто, це помилки, які виявлені в поточному календарному році або після закінчення звітного року, але до затвердження фінансової звітності.
Навіть несуттєві помилки, які не викривляють показники звітності, підлягають виправленню.
Отже, в ситуації, що розглядається, помилка є поточною та несуттєвою, та така, що виявлена вже після закінчення звітного року і в подальшому не вплине на майбутні періоди. Також помилка не плинула на декларацію з податку на прибуток. Тому таку помилку можна виправити наступним чином.
Оскільки фінансова звітність є невід’ємною частиною декларації з податку на прибуток (абз. 3 пп. 46.1 ПКУ), то помилку потрібно уточнювати незалежно від того, вплинула вона на інформацію в рядках декларації, чи ні.
Тому для початку потрібно скласти бухгалтерську довідку у місяці виявлення помилки зі зазначенням змісту помилки. Крім того, якщо підприємство належить до категорії підприємств, які мають оприлюднювати звітність, варто також описати причину по якій дана звітність не підлягає повторному оприлюдненню. Відповідно до п. 20.3 НП(С)БО 6, підприємство самостійно визначає доцільність факту повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів. Аналогічна інформація міститься в листі Мінфіну від 15.08.2016 р. №31-11410-07/23-2644/2467.
Потім заповнюємо фінансову звітність правильно. Оскільки в цьому випадку помилка не впливає на податок на прибуток і показники декларації, то вважаємо, що виправлену фінансову звітність податківцям можна не подавати. Також виправлення несуттєвих помилок, якщо підприємство зобов’язане оприлюднювати фінансову звітність, дозволяється не оприлюднювати згідно з п. 20.3 НП(С)БО 6.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити