Головна Усі консультації Облік та звітність Первинні документи, типові форми

Один замовник та два перевізника: як оформити ТТН?

Підприємство – перевізник уклало договір з підприємством – замовником на вивезення ґрунту з котловану. Своєю чергою, перевізник укладає договір з іншим перевізником – юрособою про надання транспортних послуг з вивезення ґрунту замовника. Як оформити ТТН, якщо за укладеними договорами виходить один замовник та два перевізника, проте один перевізник надає послуги від імені іншого?

Відповідно до ст. 909 ЦКУ за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі.

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

У разі, коли за договором одна сторона зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу, такий договір називається договором транспортного експедирування (ч. 1 ст. 929 ЦКУ). Такий договір теж укладається у письмовій формі.

Експедитор має право залучити до виконання своїх обов'язків інших осіб.

У разі залучення експедитором до виконання своїх обов'язків за договором транспортного експедирування інших осіб, експедитор відповідає перед клієнтом за порушення договору (ч. 2 ст. 932 ЦКУ).

Щодо складання ТТН зазначимо, що Змінами до Правил №413, главу 11 «Правила оформлення документів на перевезення» було викладено у новій редакції.

Відповідно до п. 11.3 Правил ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках.

Оформлення перевезень вантажів ТТН здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля (п. 11.2 Правил).

При цьому змінами передбачено оформлення ТТН в електронній формі. Е-ТТН підписується за допомогою електронного підпису водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача.

Створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання, знищення е-ТТН здійснюється відповідно до Законів «Про електронні документи та електронний документообіг»«Про електронні довірчі послуги».

Сторони можуть внести до ТТН будь-яку іншу інформацію, яку вони вважають необхідною.

Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (сертифікати, свідоцтва тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів у паперовому та/або електронному вигляді.

У разі оформлення е-ТТН супровідні документи також додаються в електронній формі. У разі оформлення ТТН у паперовій формі супровідні документи додаються в паперовій формі за підписом відповідальних осіб.

У разі використання е-ТТН замовник (вантажовідправник) друкує, підписує та надає водію (експедитору перевізника) в одному примірнику паперову копію е-ТТН, відповідно до вимог Закону «Про електронні документи та електронний документообіг», для пред'явлення особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.

Отже, як і раніше ТТН залишається єдиним для всіх учасників транспортного процесу документом, призначеним для обліку ТМЦ на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання ТМЦ, оприбуткування, складського, оперативного та бухбліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити (абз. 27 гл. 1 Правил).

Таким чином, в ситуації, яка розглядається, та на виконання вимог п. 11.3 Правил, ТТН складає лише замовник – вантажовідправник (кількість примірників ТТН встановлюється договором). Оскільки ТТН є єдиним документом для всіх учасників транспортного процесу, то інші учасники, залучені до перевезення, додаткові ТТН не складають.

Остаточний розрахунок за перевезення вантажів провадиться замовником на підставі рахунку перевізника, який має бути виписаний не пізніше трьох днів після виконання перевезень з доданням ТТН (п. 14.4 Правил).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть БЕЗКОШТОВНУ передплату, перейшовши за посиланням; на час карантину ми даруємо усім нашим читачам три місяці передплати на пакет «Мій асистент».

Читайте консультації та аналітику від редакції без обмежень і будьте здорові!

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Первинні документи, типові форми
Теги:
Автотранспорт , Первинні документи , Транспортні засоби

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі