Головна Усі консультації Облік та звітність Первинні документи, типові форми

Орендуємо авто для перевезень: ТТН, КВЕД, мед- та техогляди

Юрособа орендує авто у фізособи – СПД. Чи може юрособа здійснювати доставку товару своїм покупцям на орендованому авто та виписувати від себе ТТН? Чи обов'язково потрібен додатковий КВЕД на підприємстві (послуги з перевезення), оформлений водій? Чи обов'язковий медогляд і техогляд перед виїздом?

ТТН

У розділі 1 Правил від 14.10.1997 р. №363 міститься таке визначення товарно-транспортної накладної – це єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухобліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

При цьому у Переліку №207 зазначено, що ТТН є обов’язковою, якщо перевезення здійснюється на договірних умовах – тобто укладено договір на таке перевезення, або його вартість оплачується покупцем.

Міністерство інфраструктури України у своєму листі від 28.05.2014 р. №5615/25/10-14, зазначає, що обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;

2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

При цьому, якщо покупець здійснює перевезення товару власним автомобілем, право власності на який за договором уже перейшло до нього, то наявність ТТН є не обов’язковою.

В іншому ж випадку наявність ТТН є необхідною, оскільки між постачальником і покупцем виникають договірні умови щодо перевезення товару.  

Тобто, якщо мова йде про перевезення вантажу на договірних умовах, без ТТН не обійтись. І не важливо, на власному чи орендованому транспорті здійснюють таке перевезення. Адже наявності ТТН у такому разі вимагають як ст. 48 Закону про автотранспорт, так і п. 1 Переліку № 207.

 

Підсумуємо

Якщо СГ доставляє товар покупцю за власний кошт і в договорі та, відповідно, в первинних документах нічого не сказано про послуги транспортування, то ТТН можна не складати. Втім, коли в документах фігурують саме послуги перевезення, то ТТН має бути складено. В іншому випадку, у покупців товарів можуть виникнути спори із контролюючими органами щодо реальності операції із придбання товару. Додатково див. туттут та тут.

Про те, як заповнюється ТТН, ми писали тут. Про списання палива на перевезення вантажу на орендованому авто ми писали тут.

 

КВЕД

Код виду діяльності не створює прав чи обов’язків для підприємств та організацій, не спричиняє жодних правових наслідків (див. абзац 8 п. 1 Класифікатора ДК 009:2010).

Втім, є види господарської діяльності, що підлягають обов’язковому ліцензуванню - вони наведені у ст. 7 Закону №222. При здійсненні таких видів діяльності підприємство має вказати їх в ЄДР, адже в іншому разі ліцензію на цей вид діяльності отримати буде проблематично.

Суб'єкти господарювання мають право надавати послуги з перевезення пасажирів і вантажів на замовлення сторонніх організацій та громадян за наявності ліцензії (п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону №222).

Тому радимо додати КВЕД 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт». 

Зауважимо, що з 08.08.2019 року запрацювали оновлені критерії блокування ПН, відповідно до яких КВЕД 49.41 виключно із переліку кодів товарів/послуг при визначенні чи операція є ризиковою згідно з п. 2.1 критеріїв ризиковості. Про це ми детально писали тут. Тобто раніше й для цілей не блокування ПН слід було внести відповідний КВЕД.

 

Водій

Тут все залежить від того, чи підприємство орендує авто вже з водієм, чи ні. Якщо авто орендується з водієм згідно з ч. 2 ст. 798 ЦКУ, то у такому разі немає жодних трудових відносин. Детально про це ми писали тут – відповідь на питання 22.

Юрособа - орендар не обмежений законодавством в праві закріплення орендованого автомобіля за будь-яким працівником підприємства, що мають право управляти відповідним транспортним засобом, в тому числі за додатково прийнятим за трудовим договором водієм.

Тож можна прийняти на посаду водія - новоприйнятого працівника. Або ж якщо, наприклад, менеджер зі збуту має посвідчення водія із відповідною необхідною відкритою категорією, то він може за суміщенням посад виконувати обов’язки водія.

При цьому, нагадуємо, що передумовою для суміщення професій (посад) є наявність у штатному розписі вакантної посади. За відсутності вакансії суміщення або сумісництво неможливо. Про це ми говорили тут.

 

Медогляд

З метою перевірки стану здоров’я водіїв проводять медичні огляди. Види медоглядів, а також особливості їх здійснення встановлюють Положення №65/80Порядок №1465 і Порядок №1238.

Передрейсовий медогляд є обов’язковим, про це ми зазначали тут. А як організувати медичний огляд водіїв та чи потрібна ліцензія, ми писали тут.

 

Техогляд

Обов'язковий техогляд для вантажівок повернули у 2015 році, для автобусів - у 2017-му. Постановою Кабміну №46 обов'язковому технічному контролю з 1 травня 2019 року підлягають:

  • легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку;
  • вантажні автомобілі і причепи до них;
  • автобуси і спеціалізовані транспортні засоби, що перевозять небезпечні вантажі
  • таксі.

Обов’язковому техогляду підлягають транспортні засоби цих категорій, які причетні до дорожнього руху і пройшли державну реєстрацію. Детальніше про техогляд читайте тут.

***

Читайте також:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Первинні документи, типові форми
Теги:
Автотранспорт , Первинні документи , Транспортні засоби

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі