Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. №436-IV (далі - ГКУ), вкладами учасників та засновників господарського товариства можуть бути, зокрема, будівлі, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 ЦКУ вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути, зокрема, речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. Грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці.
Отже, чинне законодавство цілком припускає здійснення внесків в статутний капітал підприємства основними засобами іншого підприємства.
Для визначення того, що таке основні засоби, логічніше дотримуватися норм ПСБО або МСФО (в залежності від того, за якими стандартами ведеться облік майна у підприємства – засновника). Так, за п. 4 ПСБО 7, основні засоби - це матеріальні активи, які підприємство/установа утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використанням (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Звісно, підприємство-засновник веде облік основних засобів за трьома показниками: первісною вартістю, сумою зносу та залишковою вартістю, яка враховується у підсумку балансу підприємства.
На сьогодні засновники (учасники) ЮО мають право на власний вибір:
- самостійно здійснити оцінку майна (ОЗ), що вноситься ними до статутного капіталу ЮО, і скласти про це відповідний акт або вказати про це у протоколі засновників (учасників) ЮО;
- звернутися до субєкта оціночної діяльності та здійснити експертну оцінку майна (ОЗ), що вносяться до статутного капіталу ЮО;
- передати майно за балансовою вартістю (для засновників - юридичних осіб) на дату такої передачі.
Порядок оцінки вкладів визначається в установчих документах товариства, якщо інше не передбачено законом. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 р. №2658-ІІІ, оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін.
Проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках, зокрема:
- створення підприємств (господарських товариств) на базі державного майна або майна, що є у комунальній власності;
- реорганізації, банкрутства, ліквідації державних, комунальних підприємств та підприємств (господарських товариств) з державною часткою майна (часткою комунального майна);
- виділення або визначення частки майна у спільному майні, в якому є державна частка (частка комунального майна);
- визначення вартості внесків учасників та засновників господарського товариства, якщо до зазначеного товариства вноситься майно господарських товариств з державною часткою (часткою комунального майна), а також у разі виходу (виключення) учасника або засновника із складу такого товариства;
- переоцінки основних фондів для цілей бухгалтерського обліку.
Проведення незалежної оцінки майна є обов'язковим у випадках застави державного та комунального майна, внесення державними науковими (науково-дослідними, науково-технологічними, науково-технічними, науково-практичними) установами та державними університетами, академіями, інститутами майнових прав інтелектуальної власності як внеску до статутного капіталу господарських товариств, відчуження державного та комунального майна способами, що не передбачають конкуренцію покупців у процесі продажу, або у разі продажу одному покупцю, визначення збитків або розміру відшкодування, під час вирішення спорів та в інших випадках, визначених законодавством або за згодою сторін.
Отже, якщо основні засоби, які вносяться до статутного капіталу, не входять до наведеного вище переліку обов'язкової оцінки майна, то внесок у вигляді ОЗ учасниками ЮО оцінюється за домовленістю між учасниками.
У таких випадках учасники можуть оцінити вартість вкладів безпосередньо в установчому документі. Тоді буде вважатися, що оцінка узгоджена всіма учасниками, а передача майна оформляється звичайним актом прийому-передачі, підписаним з одного боку уповноваженою особою товариства (директором), а з іншого боку - учасником, що вносить вклад.
Якщо вирішили здійснити оцінку (самостійно або за участю незалежного експерта)
Стаття 9 Закону України “Про оцінку майна” зазначає про те, що методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів або Фондом державного майна України.
Крім того, цієї ж статтею зазначено, що положення (національні стандарти) оцінки майна є обов'язковими до виконання суб'єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення. В зазначеному випадку, йдеться про те, що ці положення застосовуються незалежно від того, чи засновники (учасники) ЮО самостійно здійснюють оцінку ОЗ як внеска до статутного капіталу ЮО, чи це здійснюється експертними оцінювачами.
Серед таких нормативних документів є:
4. МЕТОДИКА товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затверджена наказом Мін'юсту, Фонду держмайна від 24.11.2003 р. №142/5/2092 (у редакції наказу Мін'юсту, Фонду держмайна від 24.07.2009 р. №1335/5/1159).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити