Головна Усі консультації Облік та звітність Інше

Чи може благодійна організація надавати поворотну фіндопомогу?

Благодійна організація планує надавати поворотну фінансову допомогу громадянам, які займаються сільським господарством. Чи потрібно вносити доповнення до статутних документів такої БО? Які є ризики?

Прямої заборони в законодавчих документах щодо можливості надання ПФД благодійною організацією не встановлено. При цьому благодійна організація повинна відповідати Закону про благодійну діяльність та благодійні організації (Закон №5073), а також вимогам до неприбуткових організацій, визначених у пп. 133.4 ПКУ.

Так, згідно з п. 1 ст. 11 Закону №5073 встановлено, що метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.

Окрім цього необхідно звернути на безпосереднє визначення понять, зокрема:

  • благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара (п. 2 ст. 1 Закону №5073);
  • благодійна організація - юрособа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності (п. 3 ст. 1 Закону №5073).

З цього можна зробити висновок, що надання ПФД благодійною організацією не заборонено, однак така можливість повинна бути передбачена в установчих документах благодійної організації (як один із варіантів досягнення мети благодійної організації).

Що ж до вимог до неприбуткової організації, то тут все майже аналогічним чином. Відповідно до пп. 133.4.1 ПКУ установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) повинні містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього критерію не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 ПКУ.

У пп. 133.4.2 ПКУ зазначено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

І хоча за П(С)БО 15 та П(С)БО 16 поворотна фінансова допомога не призводить ані до виникнення доходів ані витрат, однак це є діяльністю благодійної організації і її здійснення повинно відповідати меті та цілям.

Тобто можливість надання благодійною організацією ПФД повинна бути передбачена установчими документами БО, а також відповідати напрямам її діяльності. Звісно ж, що надання такої ПФД повинно бути пов’язано із досягненням цілей такої БО.

У разі, якщо податківцями надання такої ПФД буде визнано таким, що не відповідає цілям та меті БО (за недостатності документально підтвердження), така БО може бути позбавлена статусу неприбутковості. Про податкові наслідки втрати статусу неприбутковості ми писали тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Інше
Теги:
Сільське господарство , Фінансова допомога , Благочинність

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі