• Посилання скопійовано

Безоплатна передача запасів «неприбутківцю»: облік та податкові наслідки

Підприємство придбало ТМЦ у неплатника ПДВ вартістю 2960 грн. Ці ТМЦ були безоплатно передані неприбутковій організації. Як така операція відображається в бухобліку та які податкові наслідки?

Бухгалтерський облік

У зв'язку з безоплатним переданням матеріальних цінностей у підприємства не виникає дохід, оскільки згідно з п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання. У нашому випадку цього фактично не відбувається, а отже,  дохід не виникає. 

Вартість переданих матеріальних цінностей у цьому випадку списується до складу інших операційних витрат бухгалтерським записом Дт 949 Кт 209. Розглянемо проведення на прикладі:

№з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1.

Придбано запаси у постачальника

209

631

2960,00

2.

Запаси безоплатно передано неприбутковій організації

949

209

2960,00

3.

Нараховано зобов'язання з ПДВ

949

641/ПДВ

592,00

4.

Відображений фінансовий результат

791

949

3552,00

 

ПДВ

Відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Окрім цього, згідно з пп. 14.1.202 ПКУ, операції з безоплатного надання товарів належать до операцій продажу.

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, але не нижче ціни придбання таких товарів. Як складати податкову накладну в такому випадку читайте тут>>

 

Податок на прибуток

Щодо безоплатного передання ТМЦ неприбутковим організаціям у ПКУ є коригування, яке стосується тільки тих платників, хто коригує фінрезультат на різниці, передбачені розділом ІІІ ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ). А саме, у разі безоплатної передачі товарів на користь неприбуткової організації, яку внесено до Реєстру неприбуткових організацій, потрібно буде у разі застосування податкових різниць відповідно до положень пп. 140.5.9 ПКУ збільшувати визначений фінрезультат на суму вартості такого товару у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Тож, коригування буде виникати, якщо вартість таких ТМЦ буде перевищувати 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Якщо у попередньому звітному році прибутку не було, уся сума наданої допомоги збільшує фінрезультат до оподаткування.

Платники податку на прибуток, які не коригують фінрезультат відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, не збільшують його на вартість переданих ТМЦ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025262
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025112
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202535
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547