• Посилання скопійовано

Користування директором автомобілем підприємства у вихідні дні: як оформити різницю показів на спидометрі?

На балансі підприємства знаходиться автомобіль, який використовується для доставки готової продукції. У вихідні дні ним користується директор (заправка за його власний кошт, без компенсації). Відповідно покази на спидометрі за нормами списання - 10000, а фактично 20000. Як оформити дану різницю?

У даному випадку варто укласти з директором договір позички автомобіля. Відповідно до ст. 827 ЦКУ за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачу) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. До договору позички застосовуються положення глави 58 ЦКУ про найм (оренду).

Як вказано у ч. 2 ст. 828 ЦКУ, договір позички між юридичною та фізичною особою укладається у письмовій формі. В даному випадку це буде договір юрособи з її керівником, який передбачає його підписання однією й тою ж особою з обох сторін. Щоб уникнути цієї ситуації, варто уповноважити іншого працівника на його підписання від імені юрособи (наприклад, заступника директора, головного інженера, керівника транспортного цеху тощо). Таке уповноваження здійснюється шляхом видання довіреності на вчинення такої юридичної дії, як підписання цього договору.

Згідно з ч. 4 ст. 828 ЦКУ договір позички транспортного засобу (крім наземних самохідних транспортних засобів), в якому хоча б однією стороною є фізособа, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.  Автомобіль відноситься до наземних самохідних транспортних засобів, отже, нотаріальне посвідчення договору позички автомобіля не обов’язкове.

З урахуванням особливостей ситуації, в договорі позички автомобіля варто прописати неробочий час та неробочі дні тижня, вихідні та святкові дні, коли автомобіль переходить у користування директора, наприклад: "автомобіль надається у позичку у неробочий час щодня з 00:00 до 8:00, та з 19:00 до 23:59 годин, а також цілодобово у неробочі дні за графіком підприємства".

Оскільки в неробочий час автомобіль перебуває у користуванні директора, що призводить до зміни показників спідометра та залишків палива в баку, то підприємству доведеться вести окремий облік пробігу та палива автомобіля в робочий та в неробочий час.

Подорожні листи слід оформляти щодня та зазначати в них показники спідометра на початок та на кінець щоденної роботи автомобіля, а залишки палива на кінець робочого дня визначати без урахування залишку палива, що було заправлене директором за власний кошт.  Для цього потрібно буде вести окремий облік надходження та витрат такого палива, щоб виокремити той залишок, що належить підприємству. Для цього директор повинен буде надавати касові чеки або інші документи, що свідчать про заправку автомобіля власним паливом, яке потрібно буде списувати залежно від пробігу автомобіля в неробочий час.

Паливо, що було заправлене в автомобіль за рахунок підприємства, списується в залежності від пробігу автомобіля протягом робочого часу.

Контролювати відповідність показників спідомера на кінець робочого дня (що зазначено у подорожньому листі за цей день) та на початок наступного робочого дня (у наступному подорожньому листі) при цьому не потрібно.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025234
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025111
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202535
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547