Як визначено ст. 520 ЦКУ, переведення боргу – це заміна боржника в зобов'язанні: первісний боржник вибуває з існуючого зобов'язання і передає свій борг іншій особі, тобто новому боржникові. Переведення боргу є можливим як стосовно грошових зобов'язань, так і стосовно інших боргових зобов'язань (наприклад, у разі передачі товару, надання послуги тощо). Заміна боржника в зобов'язанні допускається лише за згодою кредитора (ст. 520 ЦКУ), яка має бути виражена в письмовій формі.
При цьому згідно з ч. 2 статті 523 ЦКУ застава, встановлена первісним боржником, зберігається після заміни боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Варто зазначити, що договір про переведення боргу укладається саме на певну суму такого боргу, при цьому у нового боржника внаслідок переведення такого боргу не виникає збільшення витрат. Відсотки за користування кредитом нараховуються згідно з кредитним договором і відповідно продовжують нараховуватись на первісного боржника, з яким було укладено такий кредитний договір. В подальшому сума нарахованих відсотків також може бути переведена на нового боржника за допомогою договору переведення боргу. Тож відсотки за користування кредитом до їх переведення на нового боржника не можуть обліковуватись на витратних рахунках нового боржника.
А от, щодо курсових різниць то виникає наступна ситуація. Оскільки у нового боржника виникає заборгованість (згідно з умовами запитання вона валютна), відповідно до П(С)БО 27, виникають курсові різниці. Відповідно такі курсові різниці впливають на фінансовий результат такого боржника.
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Тож курсові різниці будуть враховуватись при визначені об’єкту оподаткування податком на прибуток і різниць з нарахування таких витрат не виникає.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити