• Посилання скопійовано

Облік витрат при переведенні боргу: чи може боржник включити до витрат відсотки за сплатою заборгованості та курсові різниці?

Підприємство отримало банківський кредит (у валюті) під заставу власної будівлі. Укладається договір про переведення цього боргу на інше підприємство, але при цьому заставне майно залишається без змін. Чи може новий боржник включити до витрат відсотки за сплатою заборгованості та курсові різниці?

Як визначено ст. 520 ЦКУ, переведення боргу – це заміна боржника в зобов'язанні: первісний боржник вибуває з існуючого зобов'язання і передає свій борг іншій особі, тобто новому боржникові. Переведення боргу є можливим як стосовно грошових зобов'язань, так і стосовно інших боргових зобов'язань (наприклад, у разі передачі товару, надання послуги тощо). Заміна боржника в зобов'язанні допускається лише за згодою кредитора (ст. 520 ЦКУ), яка має бути виражена в письмовій формі.

При цьому згідно з ч. 2 статті 523 ЦКУ застава, встановлена первісним боржником, зберігається після заміни боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. 

Варто зазначити, що договір про переведення боргу укладається саме на певну суму такого боргу, при цьому у нового боржника внаслідок переведення такого боргу не виникає збільшення витрат. Відсотки за користування кредитом нараховуються згідно з кредитним договором і відповідно продовжують нараховуватись на первісного боржника, з яким було укладено такий кредитний договір. В подальшому сума нарахованих відсотків також може бути переведена на нового боржника за допомогою договору переведення боргу. Тож відсотки за користування кредитом до їх переведення на нового боржника не можуть обліковуватись на витратних рахунках нового боржника.

А от, щодо курсових різниць то виникає наступна ситуація. Оскільки у нового боржника виникає заборгованість (згідно з  умовами запитання вона валютна), відповідно до П(С)БО 27, виникають курсові різниці. Відповідно такі курсові різниці впливають на фінансовий результат такого боржника.

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Тож курсові різниці будуть враховуватись при визначені об’єкту оподаткування податком на прибуток і різниць з нарахування таких витрат не виникає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024228
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202426
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202450