• Посилання скопійовано

Балансова вартість основних засобів досягнула нуля: як списати такі основні засоби?

Як діяти підприємству у разі, якщо балансова вартість основних засобів досягнула нуля? Як правильно списати такі основні засоби? Які податкові наслідки при цьому виникають?

Згідно з визначенням наведеним у П(С)БО 7амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації). В свою чергу, строк корисного використання – це очікуваний період часу протягом якого необоротні активи будуть використовуватись.

Отже, повністю замортизовані активи вважаються тими строк використання яких сплив і відповідно вони підлягають списанню. Однак, оскільки такий строк  встановлюється на підставі очікувань, він може бути переглянутим. Такий перегляд доцільно робити до настання моменту коли такий основний засіб буде повністю замортизовано. 

Враховуючи це, підприємство самостійно вирішує подальшу долю об’єкта строк корисного використання якого закінчується. Якщо в подальшому його використання не планується – такий об’єкт підлягає списанню. У випадку ж якщо, як очікується, такий основний засіб в подальшому буде приносити економічні вигоди підприємству, то доцільно здійснити перегляд строку очікуваного використання (і, відповідно, порядок подальшої амортизації такого ОЗ на підставі балансової вартості та нового строку корисного використання). Однак зауважимо, що чіткого правила списувати замортизовані ОЗ чи продовжувати строк їх експлуатаціїт немає. Такі твердження ґрунтуються виключено на логічності таких операцій в певних ситуаціях.

Рішення про продовження строку корисного використання об’єкту ОЗ приймається спеціальною комісією і на підставі його на підприємстві видається відповідний наказ, в якому зазначаються підстави та термін подовження строку використання.

Розглянемо ситуацію, коли підприємства внаслідок закінчення строку використання ОЗ прийняло рішення про його списання. В такому випадку, згідно з п. 41 Методрекомендацій №561 спеціальною комісією здійснюється огляд такого об’єкту, причини невідповідності критеріям активу та можливість використання окремих вузлів такого ОЗ, або отримання запасів при його ліквідації. На підставі цього складається акт на списання основного засобу (за формою №ОЗ-3 або №ОЗ-4 у випадку списання автомобіля).

 

ПДВ

Пунктом 189.9 ПКУ передбачено, що у разі ліквідації ОЗ за самостійним рішенням платника податку, така ліквідації розглядається як постачання товару (з відповідним нарахуванням податкових зобов’язань з базою оподаткування не нижче балансової). Однак містяться і виключення, що норми даного пункту не поширюються у разі подання контролюючому органу відповідного документу про розібрання або перетворення таких ОЗ, внаслідок чого вони не можуть використовуватись за первісним призначенням.

При цьому на думку фахівці ДФС, яка розміщена у підкатегорії 101.06 ресурсу "ЗІР" зазначені документи повинні подаватися разом з податковою декларацією за період, в якому відбулася така операція і, відповідно, не нараховувалися ПЗ з ПДВ.

Докладно це питання також розглядалося тут і тут>>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    Сьогодні 08:5515
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.202534
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202518
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202528
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025253