• Посилання скопійовано

Списання товару внаслідок форс-мажорних обставин: порядок дій

Через форс-мажор продукція повністю зіпсувалася. В даний момент проводиться робота щодо отримання сертифікату ТТП по знеціненню активів з довідкою ДФНС та Держгідрометеорології. Який перелік документів та порядок дій потрібно для списання продукції? Чи буде умовний продаж з ПДВ та за якими цінами?

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) зокрема є погодні умови і стихійні лиха: циклон, ураган, торнадо, буревій тощо. Саме ТПП засвідчує форс-мажорні обставини за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізосіб ТПП.

У ст. 14-1 Закону про торгово-промислові палати в Україні сказано, що засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення. Сертифікат про форс-мажорні обставини  для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. За ст. 55 ГКУ платник ЄП відноситься саме до таких і навіть є суб'єктом мікропідприємництва.

Ознайомитися з Регламентом та формами звернень для засвідчення обставин непереборної сили, переліком документів, тарифами на послуги ТПП суб'єкти господарювання мають змогу на офіційному сайті ТПП України за веб-адресою>>> 

Порядок дій:

  • факт настання надзвичайної події засвідчується документами з ТПП;
  1. списання пошкодженого товару у бухобліку відображається за іншими документами. І розпорядження на списання від настання таких подій повинно підтверджуватись наказом по підприємству;
  • після цього слід здійснити перевірку фактичної наявності запасів, провести інвентаризацію. Правила проведення інвентаризації містяться у Положенні про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженому наказом Мінфіну від 02.09.2014 р.  №879. Інветаризація проводиться з метою виявлення активів, які не відповідають критеріям визнання та суми втрат. Проводиться інвентаризація на день після закінчення стихійного лиха, в обсязі, визначеному керівником підприємства(п. 7 розділу І Положення № 879);
  • інвентаризаційна комісія складає інвентаризаційні описи та акти інвентаризації. Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії (затверджується керівником підприємства протягом 5 робочих днів) відображаються у бухобліку та фінзвітності того звітного періоду, у якому закінчена інвентаризація.

Списання: 

  • згідно з п. 5 П(С)БО 9 запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з їх використанням, та їх вартість може бути достовірно визначена. Враховуючи настання форс-мажору, пошкоджені запаси не відповідають цим критеріям, тому підлягають списанню;
  • за актом списання (з переліком обов’язкових реквізитів відповідно до п. 2.4 Положення №88) в бухобліку визнаються витрати. Втрати від псування цінностей згідно з п. 20 П(С)БО 16 належать до інших операційних витрат. Але зі своєї сторони рекомендуємо включати такі витрати до складу інших витрат діяльності, які не пов'язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції відповідно  до п. 29 П(С)БО 16 та відображати їх на субрахунку 977 "Інші витрати діяльності";
  • що стосується ПДВ, то слід зазначити, не є постачанням товару згідно з пп. 14.1.191 ПКУ випадки, коли основні виробничі засоби або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, а також в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку. Ця норма згадує лише ОЗ, щодо товарів чіткого уточненян не має.

Також потрібно пам’ятати про норму пп. "г" п. 198.5 ПКУ, в якій висувається умова нарахувати умовні ПЗ з ПДВ, за придбаними товарами з ПДВ, якщо товари призначаються для використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю. Виключення становлять лише операції за п. 189.9 ПКУ — це операції з необоротними активами. 

Як наслідок придбані раніше товари, за якими суми податку відносились до складу ПК з ПДВ, не можуть бути використані в господарській діяльності платника, а це означає, що слід нарахувати ПЗ з ПДВ. База оподаткування у цьому випадку визначається за п. 189.1 ПКУ і це  вартість придбаного товару, який зараз підлягає списанню (додатково див. лист ДФСУ від 06.01.2016 р. № 157/6/99-99-19-02-02-15). 

Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду доведеться скласти і зареєструвати в Єдиному реєстрі зведену ПН.  У графі "Отримувач (покупець)" платник ПДВ зазначає власне найменування (П. І. Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000", а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини — 13.  У графі 2 розділу Б зазначаються дати складання та порядкові номери ПН, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів, за якими він визначає ПЗ відповідно до п. 198.5 ПКУ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0591
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0633
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410