• Посилання скопійовано

Оприбуткування надлишків готової продукції у фермерському господарстві: як провести в бухобліку?

У фермерському господарстві виявлено залишки готової продукції (моркви) урожаю 2016 р. Як провести в бухобліку такі залишки? Як документально їх оформити?

Спочатку слід визначити, внаслідок чого сталася така помилка. Можливі дві ситуації.

Ситуація 1

Якщо у первинних документах, які складалися під час оприбуткування такої продукції (наприклад, у Щоденнику надходження сільськогосподарської продукції за формою №81, затвердженою Наказом Міністерства сільського господарства СРСР від 24.11.1972 р. №269-2, або в іншому подібному первинному документі), вказано правильну кількість отриманої продукції, а в обліку оприбутковано неправильну кількість, то в цьому разі слід виправити облікові показники. Здійснюються ті ж самі проведення, що й при оприбуткуванні, але на недооприбутковану кількість продукції. Таке виправлення робиться датою оприбуткування урожаю в 2016 році та вносяться відповідні зміни у фінансову звітність. 

Наприклад, у первинних документах за жовтень 2016 р. вказано, що був отриманий урожай моркви в кількості 60 т. За період з жовтня 2016 р. по квітень 2017 р. було витрачено 33 т. моркви. Фактичний залишок моркви на складі становить 27 т., а за обліковими даними залишок становить 12 т. При перевірці цього факту було виявлено, що під час оприбуткування врожаю в жовтні 2016 р. було допущено помилку і в обліку було відображено надїодження врожаю в кількості 45 т., а не 60 т. В цьому разі слід дооприбуткувати в обліку 15 т. моркви датою оприбуткування врожаю – в жовтні 2016 р. і внести зміни у фінзвітність за 2016 р. згідно з  П(С)БО 6.

Ситуація 2

Помилка сталася під час вимірювання кількості отриманого врожаю моркви, або з інших причин до первинних документів було внесено неправильну кількість отриманого врожаю. В цьому випадку слід провести інвентаризацію залишку моркви на складі і відобразити її результати у квітні 2017 р.

Питання проведення інвентаризації регулюються Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженим наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. №879 (далі – Положення №879). Перед проведенням інвентаризації потрібно створити інвентаризаційну комісію, яка і буде проводити інвентаризацію та оформляти її результати. Докладніше про інвентаризаційну комісію – в п. 1 та п. 2 розділу ІІ Положення №879.

Інвентаризація запасів на складі – це інвентаризація активів підприємства, а згідно з  п. 15 розділу ІІ Положення №879 така інвентаризація оформлюється інвентаризаційним описом, який складає інвентаризаціна комісія. Правила оформлення інвентаризаційних описів викладено у п. 1619 розділу ІІ Положення №879.

Згідно з п. 20 розділу ІІ Положення №879 бухгалтерською службою складаються звіряльні відомості активів і зобов'язань, у яких відображаються розбіжності між даними бухобліку і даними інвентаризаційних описів ОЗ та запасів на складі.

Інвентаризаційні описи та звіряльні відомості оформлюються відповідно до вимог, установлених Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Мінфіну від 24 травня 1995 р. №88, для первинних документів з урахуванням обов'язкових реквізитів та вимог, передбачених цим Положенням. Матеріали інвентаризації можуть бути заповнені як рукописним способом, так і за допомогою електронних засобів обробки інформації (п. 14 розділу ІІ Положення №879).

Порядок проведення інвентаризації запасів викладено у підрозділі 4 розділу ІІІ Положення №879

Порядок перевірки та оформлення результатів інвентаризації визначено у розділі IV Положення №879. Так, згідно з п. 1 розділу IV Положення №879 висновки щодо виявлених розбіжностей між фактичною наявністю активів і зобов'язань і даними бухобліку, які наводяться в звіряльних відомостях, та пропозиції щодо їх врегулювання відображаються інвентаризаційною комісією у протоколі, що складається після закінчення інвентаризації і передається на розгляд та затвердження керівнику підприємства.

У протоколі слід навести причину виникнення залишків (наприклад, помилки при обрахуванні кількості отриманого врожаю і т.п.), а також пропозиції щодо оприбуткування таких залишків. До протоколу можна додати іншу інформацію, що є суттєвою для прийняття рішень щодо визнання і оцінки залишку врожаю моркви. Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії відображаються у бухобліку та фінзвітності того звітного періоду, у якому закінчена інвентаризація – п. 3 розділу IV Положення №879. В даному випадку це буде зроблено в квітні 2017 р.

Протокол інвентаризаційної комісії має бути розглянутий і затверджений керівником протягом 5 робочих днів після завершення інвентаризації. Згідно з п. 21 розділу IІ Положення №879 матеріали інвентаризації (описи, звіряльні відомості, протоколи) оформляються не менше ніж у двох примірниках.

В бухобліку збільшення залишку готової продукції відображається так:

  • Дт 27 Продукція сільськогосподарського виробництва; 
  • Кт 718 Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів.

Також про проведення інвентаризації ми писали тут>>>

Щодо оцінки надлишку сільськогосподарської продукції, за якою вона оприбутковується на баланс, слід сказати таке. Згідно з п. 5 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція визнається активом, якщо існує імовірність отримання підприємством у майбутньому економічних вигід, пов'язаних з її використанням, та її вартість може бути достовірно визначена. Як вказано у п. 8 П(С)БО 30, первісна вартість безоплатно одержаних біологічних активів дорівнює їх справедливій вартості з урахуванням витрат, безпосередньо пов'язаних з доведенням їх до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою. Справедлива вартість визначається з урахуванням п. 13 П(С)БО 30. Визначення справедливої вартості сільгосппродукції ґрунтується на цінах активного ринку. За наявності кількох активних ринків сільгосппродукції їх оцінка ґрунтується на даних того ринку, на якому підприємство передбачає продавати сільгосппродукцію.

Податкові наслідки

Оскільки фермерське господарство є платником ЄП 4 групи, то на суму єдиного податку за поточний рік факт оприбуткування надлишку врожаю моркви не впливає. Хіба що при продажу цього врожаю дохід від такого продажу збільшить частку сільськогосподарського товаровиробництва при визначенні критерію для сплати єдиного податку 4 групи в наступному році – пп. 4 п. 291.4 ПКУ.

Також не нараховується і ПДВ при такому оприбуткуванні. Податкові зобов’язання з ПДВ виникнуть лише при продажу надлишку врожаю – на загальних підставах.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1118
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0468
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528