• Посилання скопійовано

Частина немонетарної заборгованості стала монетарною: облік курсових різниць

На підприємстві є немонетарна заборгованість в російських рублях. За згодою сторін частину цієї заборгованості погашається грошовими коштами. Як правильно розрахувати курсову різницю - на всю суму чи в частині повернутих коштів?

Облік курсових різниць регламентовано П(С)БО 21. Згідно з п. 4 П(С)БО 21 монетарні статті – це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів, а немонетарні статті - це статті інші, ніж монетарні статті балансу.

Якщо спочатку заборгованість була немонетарною, а потім було прийнято рішення про часткове її погашення грошовими коштами, то ця частина заборгованості стає монетарною. Інша частина заборгованості, яку не передбачається погашати грошовими коштами, залишається немонетарною. Таким чином, курсову різницю слід визначати тільки щодо тієї частини заборгованості, яка буде погашена грошовими коштами.

Нагадаємо, що на кожну дату балансу монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кінець дня дати балансу (п. 7 П(С)БО 21).

Також визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в межах такої операції або за всією статтею (відповідно до облікової політики) – п. 8 П(С)БО 21. В даному випадку вся монетарна стаття буде складатися лише з тієї частини заборгованості, яка буде погашатися грошовими коштами.

Наприклад, загальна сума немонетарної заборгованості становить 10000 рублів. З них 8000 рублів вирішено погасити грошовими коштами, і ця сума стає монетарною заборгованістю.  27 березня 2017 р. з неї було перераховано 5000 рублів. Підприємство може обрати один з таких варіантів визначення курсових різниць на 27 березня:

А – тільки за погашеною сумою 5000 рублів;

Б – за всією монетарною заборгованістю 8000 рублів.

Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу. При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції. Підприємство може здійснити перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в іноземній валюті, за якими протягом дня здійснювались господарські операції із застосуванням валютного курсу, встановленого на кінець цього дня (п. 8 П(С)БО 21).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»