• Посилання скопійовано

Відступлення права вимоги в іноземній валюті: облік у боржника

Підприємство взяло валютний кредит у банку і не змогло його погасити. Борг банк продав нерезиденту, уклавши договір цесії. Підприємство-боржника повідомили про зміну кредитора і підписали договір про внесення змін до кредитного договору, за яким нерезидент викупив у банку борг підприємства, перерахувавши кошти на транзитний рахунок 3739 банку. Як це відобразити в обліку?

ЗапитанняПідприємство взяло валютний кредит у банку, але не змогло його погасити, тому виник борг. Борг банк продав нерезиденту, уклавши договір цесії. Підприємство-боржника було повідомлено про зміну кредитора та підписано договір про внесення змін до кредитного договору. На виконання договору цесії нерезидент викупив у банку весь борг підприємства (тіло кредиту та нараховані відсотки) шляхом перерахування коштів на транзитний рахунок 3739 банку, які потім були направлені на погашення боргу підприємства перед банком (підприємство-боржник цю інформацію побачило у системі «Клієнт-банк»). Які із вищесказаних операцій боржник має відобразити в обліку?

Відповідь:

Відступлення права вимоги (за ЦК УРСР – уступка вимоги, в літературі – цесія) - це договірна передача зобов’язальних вимог первісного кредитора (цедента) новому кредиторові (цесіонарію). Відступлення права вимоги відбувається шляхом укладення договору між цедентом та цесіонарієм (див. тут).

Отже, за договором відступлення права вимоги відбувається заміна кредитора у зобов’язанні (ст. 512 ЦКУ). Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, у ситуації, зазначеній в запитанні, до нового кредитора (нерезидента) переходить право вимагати погашення боргу після повернення тіла кредита та нарахованих відсотків за користування таким кредитом.

Вважаємо, що саме на момент отримання письмового повідомлення від первісного кредитора щодо переуступки права вимоги новому кредитору у боржника всі раніше визнані зобов'язання перед первісним кредитором (у тому ж обсязі й на тих же умовах) переходять до нового кредитора. Тобто у боржника виникає заборгованість перед новим кредитором (нерезидентом) зі сплати коштів за кредит та нараховані відсотки та закривається заборгованість перед первісним кредитором (банком) з повернення таких коштів.

Згідно з ст. 1 Закону №996 господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Зміна кредитора є такою операцією, адже, як ми з’ясували вище, закривається одна заборгованість та відкривається інша. Проведення в обліку слід зробити на підставі бухдовідки, яка має містити реквізити первинного документа (детальніше тут).

У зв’язку із тим, що заборгованість інвалютна, варто звернутися до П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів». Так, згідно з пп. 7, 8 П(С)БО 21 підприємство має рахувати курсові різниці за монетарними статтями (а грошова заборгованість є монетарною статтею)*:

- на дату господарської операції;

- на дату балансу.

* Монетарні статті — статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані чи сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів (п. 4 П(С)БО 21).

Таким чином, на дату отримання повідомлення про зміну кредитора в аналітичному обліку боржник має перевести заборгованість щодо оплати за отриманий кредит та нараховані відсотки з аналітичного рахунку первісного кредитора (банку) на аналітичний рахунок нового кредитора (нерезидента), перед яким у звичайному порядку (як перед першим кредитором) відображає погашення такої заборгованості. При цьому слід на дату переведення заборгованості слід розрахувати курсові різниці як по тілу кредиту, так і за нарахованими процентами.

Детальніше про особливості проведення курсових різниць ми писали тут

Що стосується транзитного рахунку 3739, то зазначимо наступне. Згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженій Постановою НБУ від 17.06.2004 р. №280 рахунок 3739 «Транзитний рахунок за іншими розрахунками» призначений для обліку сум за іншими розрахунками для подальшого зарахування на рахунки банку або рахунки клієнтів.

За дебетом і кредитом рахунку проводяться суми, що надалі шляхом розподілу зараховуються на відповідні рахунки за призначенням.

Таким чином, рахунок 3739 не є рахунком СГ, а є рахунком банку, який його використовує як «посередницький». Спочатку туди надійшли кошти від нерезидента за придбаний борг СГ, а потім списалися на інший рахунок банку, тобто ці кошти не потрапляли на рахунки СГ, і відповідно, їх не потрібно відображати в обліку СГ.

Наведемо проведення, які мають відобразитися у боржника при переуступці права вимоги в інвалюті у Таблиці.

Таблиця

Переуступка права вимоги у боржника

№з/п

Зміст господарської операції

Дт

Кт

1.

Відображаємо переведення заборгованості по тілу кредиту

502 /банк

506 /нерезидент

2.

Відображаємо переведення заборгованості по нарахованим процентам за користування кредитом

684/банк

684/нерезидент

3.

Визначено курсові різниці по тілу кредиту (негативні або позитивні)

945/974

 

або

 

502 /банк

502 /банк

 

або

 

714/744

4.

Визначено курсові різниці по нарахованим відсоткам (негативні або позитивні)

945/974

 

або

 

684/банк

684/банк

 

або

 

714/744

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202535
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202524
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.202579
  • Облік витрат на відрядження працівника-експерта у слідчих діях
    Працівник підприємства був залучений як спеціаліст (експерт) до проведення слідчих дій у межах кримінального провадження. Як обліковувати витрати на відшкодування витрат на відрядження: як прямі витрати, інші операційні витрати чи інші витрати?
    28.03.202549