Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Фіндопомога від засновника: відображаємо в обліку при отримані та неповернені

Підприємство з 2011 р. отримало фіндопомогу від засновника, всі отримані суми відображено в деклараціях з прибутку (навіть за 2015 р.) і в рядку балансу "Інші доходи". Фіндопомога жодного разу не поверталася. Які наслідки неповернення фіндопомоги і чи підлягає коригуванню баланс (фіндопомога в бухобліку - не дохід)?

Відразу зауважимо, що податковий облік до 2015 р.*, зокрема за операціями з поворотної фіндопомоги (далі – ПФД), кардинально відрізнявся від правил податкового обліку чинних з 2015 р. Раніше відображення доходів та витрат за операціями з ПФД у податковому обліку залежало насамперед від статусу позикодавця й у р. ІІІ ПКУ була норма щодо включення до складу податкового доходу суми допомоги, неповерненої до кінця звітного періоду. Зараз такої норми р. ІІІ ПКУ не містить і з 01.01.2015р. правила податкового обліку ґрунтуються на бухобліку. Тому перейдемо до нього.

У бухобліку позичальника — ТОВ на загальній системі оподаткування основна сума ПФД відображається, як кредиторська заборгованість перед позикодавцем згідно з п. 5 П(С)БО 11 «Зобов’язання» і не відображається у складі доходів при отриманні та витрат при поверненні, адже не виконуються критерії їх визнання згідно з П(С)БО 15 «Дохід» та П(С)БО 16 «Витрати».

У позичальника отримання ПФД, якщо її надано з терміном до року відображається як розрахунки з іншими кредиторами на субрахунку 685 з дебетом 311 (301). Якщо ПФД є довгостроковою заборгованістю (термін повернення коштів становить понад рік), її слід відобразити за кредитом субрахунку 505.

Єдині випадки, коли сума фіндопомоги може відобразитися у доходах, — це:

  • якщо після закінчення строку позовної давності (як правило це 3 роки згідно з ст. 257 ЦКУ) така допомога залишилась не повернута позикодавцю й відповідно підлягає списанню;

або

  • якщо позикодавець прощає суму неповерненої допомоги.

Адже згідно з п. 5 П(С)БО 11 «Зобов’язання», якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду. Сума такої допомоги списується за кредитом субрахунку 717.

Таким чином, якщо отримана ПФД у 2015 році не підлягала поверненню у зв’язку із тим, що кредитор простив цю суму, то така ПДФ дійсно мала потрапити до бухоблікових доходів у звітному періоді прощення боргу у вигляді неповерненої ПФД. Якщо ПФД була отримана до 2015 року, а строк позовної давності закінчувався у 2015 році, то така ПФД також повинна була визнана доходом у звітному періоді сплину 3-х річного терміну. В протилежному випадку ПДФ – не мала обліковуватися серед доходу у 2015 році. Ті ж самі правила визнання ПФД в бухобліку стосуються й 2016 року.

Що ж стосується податкових коригувань, то розділом ІІІ ПКУ не передбачено коригування платниками податку на прибуток фінансового результату до оподаткування на суму поворотної фінансової допомоги, отриманої після 2015 року: ні у разі отримання, ні у разі повернення чи списання.

У разі, якщо ПФД була отримана до 2015 року, у 2014 році за неповерненою сумою визнавався дохід в податковому обліку, у періоді повернення (тобто після 2015 року) у такого платника податків є право на зменшення фінрезультату до оподаткування (лист ДФСУ від 18.06.2015 р. №12810/6/99-99-19-02-02-15).

Платник податку на прибуток відображає суму повернення у спеціально відведеному для цього ряд. 4.2.10 додатка РІ, показник цього рядка бере участь у розрахунку різниць, які виникають за наслідками звітного року та відображаються у підсумковому ряд. 03 дод. РІ і переносяться до рядка 03 декларації. Як наслідок, рядок 03 декларації бере участь у визначенні об'єкта оподаткування.

У разі коли платник не визначає різниць за нормами пп. 134.1.1 ПКУ, проте повертає суму ПФД, за якою у 2014 р. визнавалися доходи, таке коригування теж слід відобразити через додаток РІ, адже таке коригування передбачене не р. ІІІ ПКУ, а п. 18 підрозд. 4 розд. XX «Перехідних положень»  ПКУ.


* Раніше, для того щоб мати можливість не оподатковувати поворотну фіндопомогу від засновника (учасника, у т.ч. нерезидента), підприємство — отримувач допомоги повинно повернути кошти не пізніше 365 календарних днів із дня їх отримання. У разі порушення цієї умови поворотну фіндопомогу слід було оподатковувати в порядку, установленому пп. 135.5.5 ПКУ.

Нагадаємо, згідно з пп. 135.5.5 ПКУ (у редакції, що діяла до 01.01.2015 р.), суми ПФД отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (в т.ч. нерезидентів), або осіб, які згідно із ПКУ мають пільги з цього податку, при визначенні оподатковуваного прибутку враховувались у складі інших доходів. У разі повернення в наступних звітних податкових періодах такої суми поворотної фінансової допомоги (її частини) особі, яка її надала, такий платник мав збільшити суму витрат на суму такої поворотної фінансової допомоги (її частини).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Податок на прибуток , Декларація , Фінансова допомога

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі