• Посилання скопійовано

Основні засоби при ліквідації благодійного фонду: що з обліком?

Як відображається в обліку благодійного фонду списання основних засобів при ліквідації такого фонду?

Згідно з пп. 133.4.6 ПКУ до переліку юросіб, які можуть отримати статус неприбуткових, відносяться, зокрема, благодійні організації. Своєю чергою, благодійна організація може бути створена як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд (ч. 1 ст. 13 Закону № 5073).

Статус неприбуткової організації автоматично означає відсутність обов’язку сплачувати податок на прибуток.

Але, оскільки статус «неприбуткова організація» використовується виключно в податковому обліку, він жодним чином не впливає на бухгалтерський облік таких юросіб -  вони його ведуть в загальному порядку.

Нагадаємо, що основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство/установа утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) (п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

Відповідно до п. 33 П(С)БО 7 «Основні засоби», об’єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі чи невідповідності критеріям визнання активом.

Докладніше про це зазначено у п. 40 Методрекомендацій № 561: об’єкт основних засобів списується з балансу при його вибутті внаслідок:

- продажу;

- ліквідації;

- безоплатної передачі;

- нестачі;

- остаточного псування;

- інших причин невідповідності критеріям визнання активом.

Отже, як ліквідація основних засобів, так і їх продаж, є одними із способів вибуття основних засобів. Тільки ось ліквідація відбувається внаслідок невідповідності критеріям визнання активом, а саме через відсутність імовірності отримання в майбутньому економічних вигод, а продаж – при можливості отримання економічних вигод внаслідок продажу таких засобів.

Про особливості документального забезпечення та відображення в обліку списання основних засобів як внаслідок ліквідації, так і продажу, ми детально розглядали тут.

Щодо необхідності утилізації списаних основних засобів можна прочитати тут.

Припинення благодійних організацій регулює ст. 18 Закону №5073. Так, рішення про ліквідацію благодійної організації приймає орган управління, уповноважений установчими документами благодійної організації.

Держреєстрація припинення благодійних організацій здійснюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-IV з урахуванням особливостей, встановлених Законом №5073.

А особливості такі. Після того, як будуть задоволені усі вимоги кредиторів, майно, що залишилося в благодійному фонді, переходить одній чи кільком благодійним організаціям. Порядок переходу цього майна визначається установчими документами благодійного фонду або ж рішенням суду.

Також майно може передаватися до Державного бюджету України, якщо, наприклад, благодійна організація не визначила своїх правонаступників, та в інших випадках, визначених законодавством України.

Таким чином, з огляду на особливості ліквідації благодійних фондів, вважаємо, що після дати прийняття рішення про ліквідацію фонду списувати ОЗ не можна, якщо вони мають бути передані або іншим благодійним установам, або державі. 

Але списати матеріальні активи, які морально застарілі та не можуть визнаватися надалі активом, тобто відсутня ймовірності отримання в майбутньому економічних вигод, та ті, які ані правонаступникам, ані державі не потрібні, можна. Рішення про їх списання має прийняти особа, яка здійснюватиме ліквідацію благодійного фонду. Хоча, щоб не виникло складнощів із таким списанням, радимо провести інвентаризацію ОЗ, оцінити їх стан і в разі потреби списати до оформлення рішення про ліквідацію фонду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    Сьогодні 10:105
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202420
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 635
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202421
  • Облік та звітність щодо винагороди гіг-спеціалісту
    Як резиденту Дія. Сіті відобразити в обліку нарахування та оподаткування щомісячної винагороди гіг-спеціалісту? Яку категорію застрахованої особи зазначати в Додатку 1 та ознаку доходу в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?
    19.04.202422