Згідно з пп. 133.4.6 ПКУ до переліку юросіб, які можуть отримати статус неприбуткових, відносяться, зокрема, благодійні організації. Своєю чергою, благодійна організація може бути створена як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд (ч. 1 ст. 13 Закону №5073).
Статус неприбуткової організації автоматично означає відсутність обов’язку сплачувати податок на прибуток.
Але, оскільки статус «неприбуткова організація» використовується виключно в податковому обліку, він жодним чином не впливає на бухгалтерський облік таких юросіб - вони його ведуть в загальному порядку.
Нагадаємо, що основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство/установа утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) (п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби»).
Відповідно до п. 33 П(С)БО 7 «Основні засоби», об’єкт основних засобів вилучається з активів (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі чи невідповідності критеріям визнання активом.
Докладніше про це зазначено у п. 40 Методрекомендацій №561: об’єкт основних засобів списується з балансу при його вибутті внаслідок:
- продажу;
- ліквідації;
- безоплатної передачі;
- нестачі;
- остаточного псування;
- інших причин невідповідності критеріям визнання активом.
Отже, як ліквідація основних засобів, так і їх продаж, є одними із способів вибуття основних засобів. Тільки ось ліквідація відбувається внаслідок невідповідності критеріям визнання активом, а саме через відсутність імовірності отримання в майбутньому економічних вигод, а продаж – при можливості отримання економічних вигод внаслідок продажу таких засобів.
Про особливості документального забезпечення та відображення в обліку списання основних засобів як внаслідок ліквідації, так і продажу, ми детально розглядали тут.
Щодо необхідності утилізації списаних основних засобів можна прочитати тут.
Припинення благодійних організацій регулює ст. 18 Закону №5073. Так, рішення про ліквідацію благодійної організації приймає орган управління, уповноважений установчими документами благодійної організації.
Держреєстрація припинення благодійних організацій здійснюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-IV з урахуванням особливостей, встановлених Законом №5073.
А особливості такі. Після того, як будуть задоволені усі вимоги кредиторів, майно, що залишилося в благодійному фонді, переходить одній чи кільком благодійним організаціям. Порядок переходу цього майна визначається установчими документами благодійного фонду або ж рішенням суду.
Також майно може передаватися до Державного бюджету України, якщо, наприклад, благодійна організація не визначила своїх правонаступників, та в інших випадках, визначених законодавством України.
Таким чином, з огляду на особливості ліквідації благодійних фондів, вважаємо, що після дати прийняття рішення про ліквідацію фонду списувати ОЗ не можна, якщо вони мають бути передані або іншим благодійним установам, або державі.
Але списати матеріальні активи, які морально застарілі та не можуть визнаватися надалі активом, тобто відсутня ймовірності отримання в майбутньому економічних вигод, та ті, які ані правонаступникам, ані державі не потрібні, можна. Рішення про їх списання має прийняти особа, яка здійснюватиме ліквідацію благодійного фонду. Хоча, щоб не виникло складнощів із таким списанням, радимо провести інвентаризацію ОЗ, оцінити їх стан і в разі потреби списати до оформлення рішення про ліквідацію фонду.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити