• Посилання скопійовано

Реімпорт бракованого товару: облік та оподаткування

Як правильно відобразити в бухгалтерському обліку операцію з реімпорту (повернення у зв'язку із рекламаціями експортної продукції)? Як відобразити ПДВ, сплачений на митниці при такому реімпорті?

Бухоблік

Згідно з Інструкцією №291 сума наданих після дати реалізації знижок покупцям, вартість повернених покупцем продукції та товарів відображають за Дт 704 «Вирахування з доходу». У разі повернення товару від покупців слід зробити проведення Дт 704 Кт 361 (362). 

При цьому на вартість поверненого товару (продукції) сторнують собівартість реалізованого товару (продукції). Однак, оскільки повертається від покупця саме бракований товар (продукція), то, замість проведення, яке рекомендовано у п. 4 додатка 3 до Методрекомендацій №2  у разі звичайного повернення товару (Дт 902 Кт 281 сторно), доцільно робити або проведення Дт 24 Кт 901, 902 за собівартістю, або сторно Дт 901, 902 Кт 26 та прямим проведенням Дт 24 Кт 26 у звітному періоді отримання бракованого товару (продукції).

Детальніше про бухоблік отримання від покупця бракованого товару, який підлягає виправлення або не підлягає, ми писали тут.

Також варто сказати декілька слів про гарантійну заміну товару (продукції). Якщо це передбачено у договірних відносинах, то витрати, пов’язані із  гарантійним ремонтом та гарантійною заміною товару (продукції), повинні здійснюватися в рахунок резерву гарантійних зобов’язань (забезпечення, що створюється згідно з п. 13 П(С)БО 11 «Зобов’язання»), який обліковується на субрахунку 473 «Забезпечення гарантійних зобов’язань», а в разі його недостатності або відсутності — визнаватися витратами періоду в складі витрат на збут, як це передбачено п. 19 П(С)БО 16 «Витрати» - рахунок 93 «Витрати на збут».

 

Оподаткування

Податок на прибуток

Об'єктом оподаткування є прибуток, отриманий в Україні і за її межами, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, відображеного у фінзвітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, що виникають згідно з розд. ІІІ ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ). Але наразі розділом ІІІ ПКУ коригувань при поверненні реалізованих товарів (продукції) не передбачено. До того ж, оскільки відображення вищевказаних операцій у бухобліку у зв’язку із поверненням бракованого товару відбуваються у звітному періоді отримання бракованого товару, то відповідно виправляти дані декларації з податку на прибуток за минулі періоди не потрібно. 

ПДВ

ДФСУ у листі від 04.02.2016 р. №2364/6/99-99-19-03-02-15 наголошує, що платник податків при ввезенні товарів на митну територію України у митному режимі реімпорту включає суму ПДВ, сплачену під час розмитнення таких товарів та при придбанні послуг, пов'язаних зі зберіганням ввезених товарів та з їх передпродажною підготовкою, до складу податкового кредиту на підставі належним чином оформленої митної декларації та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних.

При цьому, якщо ввезення товарів здійснюється з метою подальшого використання платником таких товарів/послуг в операціях, що не підлягають оподаткуванню ПДВ, застосовуються норми п. 198.5 ПКУ стосовно зобов'язання платника податку нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ.

Про це ми писали тут й тут.

Отже, якщо підприємство не буде виправляти брак в реімпортованих товарах (продукції) або використовувати такий брак у господарській та оподаткованій ПДВ діяльності іншим шляхом, а просто спише їх з балансу, то при такому списанні слід визнати ПЗ з ПДВ у порядку, встановленому п. 198.5 ПКУ.  

Мито

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Митного кодексу України, після поміщення у митний режим реімпорту товарів згідно з п. 3 ч. 2 ст. 78 МКУ суми вивізного мита, сплачені при експорті цих товарів, повертаються особам, які їх сплачували, або їх правонаступникам у порядку, передбаченому МКУ. Отже, оскільки при експорті таких товарів (продукції) сплачене мито списувалося на витрати, пов’язані із їх збутом (відображалося за дебетом рахунку 93), при поверненні такого мита слід визнати дохід (Дт 311 Кт 719).   

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202575
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202537
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025628
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025317
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202535