Для відображення на відповідних рахунках бухгалтерського обліку, тобто до якої групи активів можуть належати «лежачі поліцейські» (далі – обмежувачі), необхідно з’ясувати їх очікуваний строк корисного використання (експлуатації), це єдиний критерій, за яким матеріальний актив, що утримується підприємством з метою використання у процесі діяльності, може визнаватись об'єктом ОЗ. Відповідно до п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби», очікуваний строк корисного використання (експлуатації) ОЗ повинен бути більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
Однак слід зазначити, що такий самий критерій застосовується і для малоцінних необоротних матеріальних активів. Отже, те, чи передбачається використовувати обмежувачі швидкості руху більше року, чи ні, говорить лише про те, чи належать вони до необоротних матеріальних активів. А ось чим вони є, ОЗ або МНМА, залежить від їх відповідності вартісному критерію малоцінності, який повинно встановити у бухгалтерському обліку підприємство самостійно (п. 5.2 П(С)БО 7). Часто для уніфікації бухгалтерського та податкового обліків, підприємства встановлюють однаковий вартісний критерій визнання необоротного матеріального активу ОЗ – наразі це 6000 грн.
Якщо на підприємстві такий вартісний критерій є і обмежувач швидкості руху йому відповідає, то є підстави вважати його об’єктом ОЗ.
За визначенням П(С)БО 7, об’єкт ОЗ - це: закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно; інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством/установою.
Обмежувач складається із секцій, кількість секцій визначається шириною дороги, на яку його буде закріплено. Таким чином, обмежувач – це ОЗ, який складається з конструктивно з'єднаних предметів однакового призначення для подальшого використання в комплексі.
Щодо бухгалтерських проведень. Обмежувач, як основний засіб, може обліковуватися на субрахунку 109 «Інші основні засоби». Обмежувач як МНМА обліковується на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи».
Тому бухгалтерські проведення з придбання та встановлення обмежувачів можуть виглядати так:
Варіант 1.
Д-т 152 К-т 631 – придбання ОЗ
Д-т 109 К-т 152 – введення в експлуатацію ОЗ
Варіант 2.
Д-т 153 К-т 631 - придбання МНМА
Д-т 112 К-т 153 – введення в експлуатацію МНМА
Звісно, що якщо підприємство понесло додаткові витрати із встановлення (монтажу) таких обмежувачів, то ці витрати теж потрібно списати на відповідний субрахунок рахунку 15 та збільшити на них первісну вартість відповідного необоротного активу.
Крім того, якщо підприємство є платником ПДВ і у витратах на придбання та встановлення обмежувачів були суми ПДВ, у такого підприємства виникає право на податковий кредит. В цьому випадку одночасно із проведенням Д-т 15 К-т 631 робиться проведення Д-т 641/ПДВ Кт 631 на суму «вхідного» ПДВ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись