Право користування чужим майном має назву сервітут. У загальному значенні під сервітутами прийнято розуміти право обмеженого користування чужими речами (майном) з певною метою у межах, визначених договором чи законом. Сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном. Особа, яка користується сервітутом, зобов'язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду (ст. 403 ЦКУ) Для того щоб у подальшому не виникало питань стосовно вартості прав користування майном, краще провести оцінку таких прав. Саме акт про оцінку майна й дасть об'єктивні підстави підприємству-отримувачу – а саме достовірну вартість – для обліку прав користування майном.
Після того як договір укладений, підприємству користувачу передаються за актом права користування майном. Якщо була проведена оцінка прав користування майном, то підприємство, яке отримує права користування майном, обліковуватиме їх як нематеріальний актив на субрахунку 122 «Права користування майном». Зауважимо, що основні засоби в підприємства-власника не списуватимуться з балансу, тобто саме власник основних засобів нараховуватиме на такі основні засоби амортизацію.
Відповідно до п. 25 ПС(Б)О 8 «Нематеріальні активи», нарахування амортизації нематеріальних активів (крім права постійного користування земельною ділянкою) здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс). Метод амортизації нематеріального активу обирається підприємством самостійно, виходячи з умов отримання майбутніх економічних вигод. Якщо такі умови визначити неможливо, то амортизація нараховується із застосуванням прямолінійного методу. Розрахунок амортизації при застосуванні відповідних методів нарахування здійснюється згідно з Положенням (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби» (п. 27 П(С)БО 8). Для накопичення інформації про суми нарахованої амортизації нематеріальних активів Інструкцією №291 передбачено рахунок 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів»
Надання права користування нерухомим майном відповідно до договору сервітуту фактично є операцією з надання послуг (тобто це послуга, яку одержувач споживає під час процесу здійснення свого певного виду діяльності) і оподатковується ПДВ за загальними правилами за ставкою 20%.
Таким чином, право обмеженого користування майном у користувача обліковується як нематеріальний актив та амортизується за визначеним підприємством методом. При цьому рахунок витрат, за яким буде нараховуватися амортизація, буде залежати від напряму використання прав користування майном. Якщо це виробництво, то, відповідно, це буде собівартість або загальновиробничі витрати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити