Залишки ОЗ, які залишились на балансі можна також списати з балансу внаслідок: продажу, ліквідації, безоплатної передачі, остаточного псування або інших причин невідповідності критеріям визнання активом.
Якщо об'єкт основних засобів не відповідає критеріям визнання активом, він підлягає списанню. Вибуття основних засобів оформлюються підприємствами первинними документами, зокрема за формою №ОЗ-3 “Акт на списання основних засобів”. Тож після списання ОЗ вже не обліковується. Тож продати його не можна, оскільки він вже не знаходиться на балансі та не має вартісного показника. Вважаємо за доцільне проводити продаж ОЗ до їх ліквідації.
Якщо підприємство є платником ПДВ потрібно звернути увагу на ряд моментів. У разі якщо ліквідація ОЗ здійснюється за власним бажанням платника податку, тоді така операція розцінюється як постачання товару (абз. «д» пп. 14.1.191 ПКУ) і, відповідно, підлягає обкладенню ПДВ за звичайними цінами, але не нижче за балансову вартість на момент ліквідації (п. 189.9 ПКУ). Проте, у пп. 14.1.191 ПКУ зазначено, що не є постачанням товарів випадки, коли основні виробничі засоби або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з:
- їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили,
- в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення необоротних активів,
коли платник податку надає органу державної податкової служби відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення необоротних активів в інший спосіб, внаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням.
Якщо під час ліквідації ОЗ отримані матеріали, відповідно до п. 44 Методрекомендацій ОЗ, такі активи оприбутковуються з визнанням іншого доходу і зарахуванням на рахунки обліку матеріальних запасів: Д-т 209 (207) К-т 718.
У разі продажу таких активів потрібно буде зробити проведення: Д-т 943 К-т 209 (207) – списати собівартість таких комплектуючих. Д-т 36 К-т 712 – нарахований дохід від реалізації інших оборотних активів, Д-т 712 К-т 641 – нарахування ПДВ
А от що стосується ПДВ, то згідно з п. 189.10 ПКУ у разі, якщо внаслідок ліквідації необоротних активів отримуються комплектувальні вироби, складові частини, компоненти або інші відходи, які оприбутковуються на матеріальних рахунках з метою їх використання в господарській діяльності платника, на такі операції не нараховуються податкові зобов'язання. В подальшому у випадку реалізації таких матеріалів, ПЗ будуть нараховуватись за загальними правилами.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись