• Посилання скопійовано

Придбаваємо торговий причіп та передаємо його в операційну оренду

Підприємство планує придбати торговий причіп і здати його в операційну оренду. Як його обліковувати, до якої групи основних засобів віднести? Як відобразити в обліку таку оренду?

Придбання та введення в експлуатацію. Почнімо з того, що відповідно до Закону про автомобільний транспорт причіп - транспортний засіб  без  власного  джерела  енергії, пристосований для буксирування автомобілем. Торговий причіп відноситься до причіпів. Тож в обліку причіп потрібно відображати у складі транспортних засобів.

Придбаний причіп має оприбутковуватися на балансі спочатку у складі капітальних інвестицій (на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів»), а після введення його в експлуатацію у складі основних засобів - на субрахунку 105 «Транспортні засоби». Введення в експлуатацію оформляється актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. №ОЗ-1), а потім за одним з передбачених п. 26 ПСБО 7 методів починає нараховуватися амортизація на такий причіп.

Передача причепу в оренду. Передача в оренду та повернення з оренди також оформляються окремими актами приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (ф. №ОЗ-1). Слід зазначити, що договір оренди транспортного засобу укладається у письмовій формі. Це встановлено п. 1 ст. 799 ЦКУ.

Якщо орендарем буде фізособа, то на підставі п. 2 чт. 799 ЦКУ такий договір оренди причепу підлягає нотаріальному посвідченню. 

Бухгалтерський облік. Облік орендних операцій проводиться відповідно до ПСБО 14 «Оренда». Переданий в операційну оренду причіп залишається на балансі орендодавця, саме тому орендодавець і надалі продовжує нараховувати на нього амортизацію. Отримані орендні доходи визнаються іншими операційними доходами й відображаються за кредитом рахунку 713  «Дохід від операційної оренди активів» (якщо тільки надання майна в оренду не є основною діяльністю підприємства).  Доходи визнаються на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов'язаних з використанням об'єкта операційної оренди.

Якщо у зв'язку з укладанням договору орендодавець мав якісь витрати (юридичні, комісійні тощо), вони визнаються іншими операційними витратами орендодавця й відображаються за дебетом рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» (якщо тільки надання майна в оренду не є основною діяльністю підприємства). Те саме стосується суми нарахованої амортизації. 

Зауважимо, що, якщо надання майна в оренду - основний (єдиний) вид діяльності підприємства, доходи обліковуються в складі «Доходу від реалізації робіт і послуг» (рахунок 703).

У такому разі витрати будуть складатися з: 

  • амортизаційних відрахувань;
  • зарплати та нарахувань на зарплату працівників, безпосередньо пов’язаних з наданням послуг з оренди; 
  • вартості матеріалів, які використовуються для підтримання майна в належному функціональному стані (звичайно, якщо такі витрати згідно з договором оренди несе орендодавець); 
  • інших витрат, пов’язаних з отриманням доходу від надання майна в операційну оренду. 

Якщо оренда є основним видом діяльності підприємства, то понесені витрати обліковуються на рахунку 23 «Виробництво». 

Наприкінці місяця визначаються витрати (Д-т 903 К-т 23) разом з визнанням доходу (нарахування орендної плати Д-т 377 К-т 703) та сформувати фінансовий результат: 

Д-т 791 К-т 903 

Д-т 703 К-т 791 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1123
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04230
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0134
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529