• Посилання скопійовано

Включення нарахованої амортизації до витрат під час зупинення діяльності

У певному місяці у підприємства був відсутній виробничий процес та реалізація. Але за деякими основним засобам нараховувалася амортизація за такий період. Коли потрібно включати таку амортизацію до витрат?

Нагадаємо, що з 01.01.2015 р. за п. 134.1 ПКУ об’єкт оподаткування податком на прибуток є скоригований на податкові різниці, у випадках їх застосування, фінансовий результат, який визначений за правилами П(С)БО або МСФЗ. Тож, оскільки бухгалтерський облік є головним, то все буде залежити від правил ведення бухгалтерського обліку.

Відповідно до п. 23 П(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації. 

Консервація основних фондів підприємств - це комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більш як три роки) зберігання основних фондів підприємств у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування. Об'єкти ОЗ можуть бути законсервовані у випадку, коли за техніко-економічним обґрунтуванням подальше використання їх у виробництві визнано недоцільним відповідно до п. 2 та 3 Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1997 року №1183. Слід зазначити, що дія цього Положення не поширюється на недержавні підприємства та носять для них рекомендаційний характер.

Тож, якщо підприємство не провело консервацію основних засобів, то з огляду на цю норму призупинення виробничого процесу не є підставою щодо ненарахування амортизації. Але підприємству слід використовувати такий метод амортизації, який може забезпечити мінімальні витрати на амортизацію під час зупинення виробничого процесу.

За п. 7 П(С)БО 16 «Витрати» витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені. Оскільки під час повного призупинення виробничих процесів, нарахована амортизація виробничих основних засобів включається до витрат періоду, коли вони були здійснені. При цьому відображаються вони не у складі собівартості реалізованої продукції (за дебетом рахунку 90), а у складі інших витрат (за дебетом субрахунку 949). 

Оскільки процедури переведення основних засобів у консервацію для підприємств небюджетної сфери на сьогодні не затверджено й підприємство самостійно вирішує це питання, то говорити про коригування податкового кредиту, який виник при придбанні таких активів, шляхом нарахування податкових зобов’язань за п. 198.5 ПКУ не слід, оскільки фактично не виникає початку використання таких основних засобів у негосподарській діяльності. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»