• Посилання скопійовано

Облік будівлі, одержаної благодійною організацією у подарунок і переданої в оренду

Фізособа подарувала юрособі (благодійній неприбутковій організації) нежитлове приміщення (церкву). Юрособа оформила на себе право власності і передала споруду в довгострокову оренду на безоплатній основі для здійснення статутної діяльності. Що з бухобліком? Які податкові наслідки?

Запитання: Фізособа подарувала юрособі (благодійній неприбутковій організації) нежитлове приміщення (церкву). Благодійна організація оформила на себе право власності на цю споруду і передала її в довгострокову оренду на безоплатній основі Настоятелю, для здійснення статутної діяльності. Як відобразити цю операцію в бухобліку підприємства? Які податкові наслідки? Чи призводить зазначена операція до виникнення доходів у неприбуткового підприємства? Чи є підприємство як балансоутримувач платником земельного податку, якщо земля на якій збудована споруда видана за Рішенням КМДА під забудову Релігійній громаді? Чи є підприємство як балансоутримувач платником податку на нерухоме майно? Якщо так, то яка ставка податку у 2016 р.?

Відповідь

Згідно із п. 14.1.121 ПКУ, неприбуткові підприємства, установи та організації – це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 ПКУ.

За п. 133.4 ПКУ, якщо юрособа відповідає критеріям, які зазначені в цьому пункті, вона не є платником податку на прибуток.

Наразі неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;

- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Якщо зазначена в запитання благодійна організація відповідає цим умовам, то вона не є платником податку на прибуток (взагалі) і отримані нею доходи, зокрема, в формі пожертв або дарунків, не оподатковуються податком на прибуток.

В бухгалтерському обліку безоплатно отримана будівля, яку передано в оренду іншій особі, обліковується як основний засіб. На облік вона ставиться за справедливою вартістю, яку визначає сама організація (комісія, призначена керівником), або за вартістю, зазначеній в документах про дарування. При цьому, відповідно до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561, робиться проведення Дт 103 «Будівлі та споруди» Кт 424 «Безоплатно одержані необоротні активи». Дохід визнається у сумі амортизації такої будівлі, при цьому щомісячно робляться проведення:

Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» Кт 131 «Знос основних засобів», Дт 426 Кт 719 «Інші доходи від операційної діяльності».

Стосовно земельного податку, то слід зазначити, що його платником є лише землевласники (в тому числі особи, яким належить право власності на земельну ділянку, на які розміщується будівля). При цьому, відповідно до ст. 377 Цивільного кодексу України,  до особи, яка набула право власності на будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Тобто, якщо особа, яка подарувала благодійній організації будівлю, мала оформлене право власності на земельну ділянку, на якій її було споруджено, то таке право власності перейшло до благодійної організації. Також, відповідно до пп. 283.1.8 ПКУ, земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, не обкладаються податком на землю.

Аналогічна, але дещо інша пільга встановлена щодо податку на нерухоме майно.  

Згідно із пп. 266.2.2 ПКУ, не є об’єктом оподаткування податком на нерухомість об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність. Але в у випадку, який розглядається у запитанні, право власності на будівлю належить не релігійній, а благодійній організації (релігійна організація лише використовує цю будівлю на підставі договору оренди). Тож, зазначена пільга в цьому випадку застосовувана бути не може.

Ставки податку на нерухоме майно, які застосовуються в м. Києві в 2016 році, було затверджено рішенням КМР ще в минулому році.  Зокрема, за будівлі для культової та релігійної діяльності (крім будівель, споруд та приміщень, які належать парафіям Української православної церкви), встановлено ставку 0,01% до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2016 році це 1378 грн), за 1 кв. метр бази оподаткування (загальної площи об’єкту нерухомості)*.

_________________

Про ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в м. Києві

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»