• Посилання скопійовано

Підприємством використано коштів зі спецрахунку більше, ніж нараховано: бухоблік

Додатна різниця сум ПДВ, яка залишається в розпорядженні сільгосппідприємства відображається проведенням Дт 641 Кт 48. Використання сум цільового використання Дт 48 Кт 719. Підприємством перераховано та використано коштів з спецрахунку більше, ніж нараховано по Кт 48. Рахунок 48 пасивний. Як відобразити в бухобліку використання цієї суми?

Запитання: Додатна різниця сум ПДВ, яка залишається в розпорядженні сільгосппідприємства відображається проведенням Дт 641 Кт 48. Використання сум цільового використання Дт 48 Кт 719. Підприємством перераховано та використано коштів з спецрахунка більше (перераховували для реєстрації ПН), ніж нараховано по Кт 48. Рахунок 48 пасивний. Як правильно відобразити в бухгалтерському обліку використання цієї суми? 

Відповідь: Почнемо з того, що Міністерство фінансів України своїм наказом №573 затвердило зміни в Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року №291, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за №893/4186 (із змінами). Ці зміни стосуються усіх без винятку підприємств, які повинні вести бухгалтерській облік, згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».


Зокрема п.1 Наказу №573 передбачено, що у плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій з’явиться новий рахунок 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті». 

Субрахунок 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті» призначений для обліку коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритому платнику податку в Казначействі, а також на інших спеціальних рахунках, відкритих у банку або органі Казначейства відповідно до законодавства, тощо.

Таким чином, враховуючи специфіку Вашого підприємства у Вас повинно бути відкрито три субрахунки у національній валюті до рахунку 31 «Рахунки в банках»:

• 311 «Поточний рахунок в національній валюті» - звичайний поточний рахунок, який використовується підприємством в господарській діяльності.

• 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті» - обліковуються кошти на спеціальному рахунку для сільськогосподарських підприємств, які залишаються у розпорядженні підприємства згідно діючого законодавства України.

• 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті»  - обліковуються кошти, які перераховані на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Разом з тим, п.12 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 N 569 зі змінами та доповненнями, передбачено що, якщо сума, обчислена відповідно до формули наведеній у пункту 9 цього Порядку, менше, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в Реєстрі, такий платник перераховує необхідну суму з поточного рахунку на електронний рахунок.

Тому в Вашому випадку, якщо коштів на спеціальному рахунку 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті» не достатньо для поповнення рахунку 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті», то Ви повинні використовувати кошти на рахунку 311 «Поточний рахунок в національній валюті». Бухгалтерське проведення буде виглядати так Дт 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті» та Кт 311 «Поточний рахунок в національній валюті». При цьому рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» не використовується зовсім.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809