• Посилання скопійовано

Капітальні інвестиції: облік

Підприємство розпочало будівництво складу. Як правильно вести облік витрат на будівництво, якщо документи і дозволи в процесі виготовлення? Чи можна ці витрати обліковувати на рахунку 151?

Запитання: Підприємство розпочало будівництво складу. Як правильно вести облік витрат на будівництво, якщо документи і дозволи в процесі виготовлення? Чи можна ці витрати обліковувати на рахунку 151? І чи взагалі ми можемо розпочинати будівництво і скуповувати будівельні матеріали і вести по них облік? І як потім ці витрати вказувати в річній фінансовій звітності?

Відповідь: Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів капіталу зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій для обліку капітальних інвестицій передбачено активний рахунок 15 «Капітальні інвестиції». 

За дебетом рахунку 15 "Капітальні інвестиції" відображається збільшення зазнаних витрат на придбання або створення матеріальних та нематеріальних необоротних активів, за кредитом - їх зменшення (введення в дію, прийняття в експлуатацію придбаних або створених нематеріальних активів тощо).


На субрахунку 151 "Капітальне будівництво" відображаються витрати на будівництво, що здійснюється як господарським, так і підрядним способом для власних потреб підприємства. На цьому субрахунку також ведеться облік устаткування, що підлягає монтажу в процесі будівництва.

Треба зауважити, що аналітичний облік капітальних інвестицій ведеться відповідно за видами основних засобів та інших необоротних матеріальних активів або нематеріальних активів, а також за окремими об'єктами капітальних інвестицій та за інвентарними об’єктами.

Таким чином, якщо підприємство будує склад господарським способом, то аналітичний склад витрат по такому будівництву може мати наступний вигляд:

1. Сировина, матеріали та МШП, які використовуються для будівництва.

2. Амортизація власного обладнання та устаткування, яке використовується для будівництва.

3. Зарплата та податки на неї, співробітників, які задіяні на будівництві.

4. Вартість дозвільних та проектних документів, які оформлювались чи плануються оформлюватись при веденні будівництва та вводу в експлуатацію цієї будівлі.

На момент вводу об’єкту ОЗ в експлуатації всі витрати, які було понесено в процесі здійснення будівництва повинні бути акумульовані в дебеті рахунку 151 «Капітальне будівництво». Саме вони визначать первісну (балансову) вартість майбутнього об’єкту ОЗ.

Відповідно до п. 10 Методичних рекомендацій по бухгалтерському обліку ОЗ №561, підставою для зарахування на баланс ОЗ є «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма №ОЗ-1), затверджений наказом Мінстату від 29.12.95 р. №352. При цьому у бухгалтерському обліку одночасно робиться проведення Дт 103 «Будівлі та споруди» Кт 151 «Капітальне будівництво». При заповненні цього акту також визначають строк корисного використання цієї будівлі, вибере спосіб амортизації та визначить ліквідаційну вартість майбутнього об’єкту ОЗ.

До завершення будівництва (до введення в експлуатацію об’єкту ОЗ) усі витрати, які несе підприємство в процесі ведення будівництва Ви акумулюєте в дебеті рахунку 151 «Капітальне будівництво». Якщо на дату складання фінансової звітності у Вас буде присутнє дебетове сальдо по рахунку 151 (тобто будівництво об’єкту ОЗ ведеться, але не завершено), то воно повинно знайти своє відображення у І розділі «Необоротні активи» активу балансу в строчці 1005 «Незавершені капітальні інвестиції».     

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Дрючин Дмитро

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025802